İslami şartlara uygun kozmetik modası

İslami şartlara uygun kozmetik modası

20 Eylül 2009, Pazar 11:10
A A

Merve Özaytekin-POSTA

mozaytekin@posta.com.tr

Piyasadaki yeni çıkan kozmetik ürünlerini deneyemesem de, incelemeye bayılıyorum. Ambalajının şıklığı, markanın yazılış şekli, kutularının arkasındaki yazılar, dikkatimi uzun süre ürünün üzerinde tutabiliyor.

İşte Müslüman kadınlar arasında moda olmaya başlayan ‘helal kozmetik ürünler’le karşılaşmam da, hobiye dönüşen bu hareketimi internette uygulamaya başladığım zamanlara denk geliyor.

 DOMUZ YAĞI VE ALKOL İÇERMİYOR

Helal kozmetik ürünlerini görünce senelerce haram bir şey mi yaptık diye düşündüm açıkcası. Merak ettim ve inceledim. OnePure adındaki bu kozmetik ürünlerin yaratıcısı aslen Kanadalı bir makyöz.

Layla Mandi adındaki bu genç kadın sonradan Müslümanlığı seçmiş. Hayatının bir dönemini Fas’ta geçiren Layla Mandi, çoğunluğun Müslüman olduğu ülkede, insanların yediklerinin İslam’ın şartlarına uygun olarak yapılmasını önemsediklerini ama yüzleri ve vücutları için kullandıkları ürünlerin içeriğine hiç dikkat etmediklerini gözlemlemiş. Bunun üzerine de kafayı çalıştırmış ve kozmetik sektöründeki bu boşluğu doldurmak için kolları sıvamış.

Kozmetik sektöründe on yıl çalışan Mandi, hikayesini bakın nasıl anlatıyor: “Müslümanlar yediklerinin helal olmasını çok önemsiyorlar. Ama ne yazık ki ciltlerine ne sürdüklerinin farkında bile değiller. Bazı cilt bakım ürünlerinin içeriğinde alkol, domuz türevi yağlar gibi haram maddeler var.

Hem cildine iyi bakmak hem de dinin gerektirdiklerini yerine getirmek isteyen Müslüman kadınlara yardımcı olmak istedim ve araştırmalarım doğrultusunda OnePure markasını yarattım. Herhalde günde beş kez namaz kılanlar içeriğinde domuz yağı ve alkol bulunan ürünleri tercih etmek istemezler diye düşünüyorum!”

PAKETLEMESİ BİLE ŞIK

OnePure kadın güzellik ve bakım serisini işin uzmanlarıyla bir araya gelerek piyasaya süren Mandi, ürünlerinin çok şık paketlenmesini istemiş. Mandi, “Ürünlerin paketinin özellikle lüks gözükmesini istedim. Çünkü insanların ‘Helal bir ürün aldım ama paketlemesi hiç de hoş değil!’ demesini istemem” diye konuşmuş bir röportajında.

Ortadoğu’daki ilk helal kozmetik markası olarak geçen OnePure için Mandi, bir de Malezya’nın İslam otoritelerinden sertifika almış. OnePure ürünleri arasında neler mi var? Göz kreminden, toniğe, yüz temizleme jelinden nemlendiriciye kadar pek çok yüz bakım ürünü var. Mandi önümüzdeki günlerde saç ve vücut bakım ürünlerini de piyasaya sürecekmiş. Suudi Havayolları, Dubai’deki Souk al- Bahar alışveriş merkezinde satılan ürünler internetteki sitesi www.onepureonline.com ‘dan dünyadaki meraklılarına ulaşıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.