İşletmeler Avrupa ağı ile dünyaya açılacak

Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulan Avrupa İşletmeler Ağı (AİA), Türkiye'de yedi bölgede kurulu ofisleriyle KOBİ'leri Avrupa Birliği politikaları ve ticari işbirliği olanakları gibi konularda bilgilendiriyor

19 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

YEDİ BÖLGEDE KURULDU

Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulan Avrupa İşletmeler Ağı (AİA), küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) 41 ülkede iş yapma ve teknoloji transferi ya da desteklerle kendilerini geliştirebilmeleri için imkan sunacak. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Proje Koordinatörü Özlem Homurlu, Türkiye ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan ve istihdama büyük katkıları olan KOBİ’lerin, yedi bölgede kurulu olan AİA merkezlerinin yarattığı imkanlardan yararlanması gerektiğini dile getirdi.

ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYOR

AİA merkezlerinin, sanayi odaları, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve üniversitelerin işbirliği ile kurulduğunu belirten Homurlu, “KOBİ’lerde yenilikçiliği ve rekabeti desteklemeye yönelik kurulan AİA’lar, 27 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, 3 aday ülke, Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkeleri ile Çin, ABD, Rusya ve Suriye’nin de bulunduğu 41 ülkedeki girişimci ve şirketlere somut çözüm sağlayacak projeleri değerlendiriyor” diye konuştu.

ŞİRKETLERE GİDİLECEK

Merkezlerin KOBİ’leri AB politikaları, standartları ve ticari işbirliği olanakları konusunda bilgilendirmenin yanı sıra yeni teknolojiler ve bu alandaki transferlerle ilgili destek sağladığını vurgulayan Homurlu, “KOBİ’lerin kendi kaynakları ile atılım yapmaları ve gelişmeleri oldukça zor. Teknoloji transfer etmek ya da destek almak isteyen KOBİ’lere rehber olacağız” dedi. Homurlu, ofise yapılacak başvuruların yanı sıra kendilerinin de KOBİ’leri ziyaret ederek görüşmeler yapacaklarını vurguladı.

TEK ADRESTEN TAKİP

Homurlu, şöyle konuştu: “KOBİ’lerin istekleri doğrultusunda 41 ülkedeki 400 merkezle irtibata geçiyoruz. KOBİ’ler ihracat, ithalat, teknoloji transferi, ortaklıklar, finansman kaynaklarından yararlanma konularında bu ülkelerdeki firmalara işletme ağı sayesinde ulaşabiliyorlar. Ofislerle KOBİ’ler finasman kaynakları ve Avrupa’da iş ortakları bulma, yeni bir teknoloji geliştirme, bilgi kaynaklarına kolay erişim gibi birçok alanda tüm işlerini bir adresten takip edebilecekler.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;