İspanya futbolunda vergi tartışması

İspanya'da yabancı futbolcuların İspanyol futbolculara göre yarı yarıya az gelir vergisi ödemesiyle yasada yapılmak istenen futbol çevrelerinden tepki aldı

04 Kasım 2009, Çarşamba 12:03
A A

Sosyalist hükümetin, meclisteki sol görüşlü küçük siyasi partilerle anlaşarak çıkarmak istediği yeni yasa, ülkede yaşayan ve çalışan, ancak ikameti bulunmayan, yıllık maaşı da 600 bin Avro’nun üzerinde olan tüm yabancıları kapsasa da şimdilik yasaya en çok karşı çıkanlar futbol çevreleri oldu.

2004 yılında yabancı firmaları ve işadamlarını teşvik amacıyla çıkarılan ve ilk olarak Real Madrid’e transfer olan İngiliz futbolcu David Beckham tarafından kullandığından basında "Beckham Yasası" olarak adlandırılan mevcut yasa gereği yabancı futbolcular yüzde 24 oranında gelir vergisi öderken, İspanyol futbolcular yüzde 43 oranında ödüyor.

HÜKÜMET EŞİTLİK İSTİYOR


Hükümet, 1 Ocak 2010 yılından itibaren yapılan yeni veya yenilenen tüm kontratlarda yabancıların da İspanyollar gibi yüzde 43 oranında gelir vergisi ödemesini istiyor.

GREV TEHDİDİ


Yeni yasanın çıkması halinde İspanyol futbol liginin, Avrupa’nın diğer önemli ligleri olan İngiltere ve İtalya ile rekabette geri kalacağını savunan Profesyonel Futbol Ligi (LFP,) maçların durdurulup greve bile gidilebileceğini açıkladı.

100 MİLYON EURO ZARAR GELEBİLİR


LFP başkanı Jose Luis Astiazaran, söz konusu yasanın çıkması halinde İspanyol futboluna 100 milyon Euro’luk zarar verebileceğini iddia etti. Mevcut durumda dünyanın en pahalı 4 futbolcusu, Lionel Messi (Barcelona-10.5 milyon Euro), Cristiano Ronaldo (Real Madrid-9.5 milyon Euro), Kaka (Real Madrid-9.5 milyon Euro) ve İbrahimoviç (Barcelona- 9.5 milyon Euro), İspanyol liginde oynarken, bu futbolcuların La Liga’yı seçme sebeplerinden birinin düşük vergi ödemeleri olduğu belirtiliyor.

Yıldız futbolcuların artık La Liga’yı cazip bulmayacağını savunan İspanyol spor basını, Real Madrid’in gelecek yıl Bayern Münih’ten Frank Ribery’i transfer etmesi durumunda Fransız futbolcunun Ronaldo’ya oranla Maliye’ye iki kat daha fazla vergi ödeyeceğini, çünkü sözleşmesini 2009 yılında yapan Portekizli futbolcunun yeni yasadan muaf olacağını yazdı.

Ernest&Young adlı firmanın araştırmalarına dayandırılarak Avrupa’daki diğer önemli liglerde futbolcuların ödediği gelir vergisi oranlarına bakıldığında, Almanya’da yüzde 45, İngiltere’de yüzde 40, İtalya’da yüzde 43, Fransa’da yüzde 40 oranında tüm futbolcuların eşit vergi ödediği görülüyor.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;