İspanyol basınında tek isim

İspanyol spor basını bugünkü sayfalarını Portekizli teknik direktör Jose Mourinho'ya ayırdı

Pazartesi, 24 Mayıs 2010 - 10:51

İspanyol basınında tek isim

Real Madrid’in yeni teknik direktörü olması beklenen Mourinho’nun La Liga’nın en fazla kazanan teknik direktörü haline geleceği söyleniyor.

Real Madrid’de Manuel Pellegrini’nin görevine bugün resmen son verileceğini yazan İspanyol gazeteleri, hafta içinde Mourinho’nun göreve getirileceğinin de resmiyet kazanacağını savundu.

"REAL MADRID'İN KURTARICISI"


İspanyol gazetelerinde Mourinho, "dünyanın en iyi teknik direktörü ve Real Madrid’in kurtarıcısı" olarak gösterilirken, Cristiano Ronaldo, Kaka, Benzema gibi yıldız oyuncu transferlerine rağmen başarılı olamayan Real Madrid’i yönetebilecek tek kişinin Portekizli teknik adam olduğu ileri sürüldü.

AS gazetesi Mourinho’yu, "lider, çalışkan, takım yaratan, motivasyonu sağlayan, medya ile ilişkisini iyi kuran, futbolcularla özel ilgilenen, maç öncesine basına kapalı çalışma yapan, antremanların yüzde 90’ını toplu yapan ve transferi tek başına yöneten" bir teknik direktör olarak tanıttı.

El Mundo gazetesi, Mourinho’nun Real Madrid kulübü başkanı Florentino Perez’in "yeni Galaksilisi" olacağını belirtirken, en kısa zamanda anlaşma sağlanması için uğraşıldığını kaydetti.

El Pais ise, "Florentino Perez, Barça hegomanyasını sona erdirmek için Mourinho’yu La Liga tarihinin en çok kazanan teknik direktörü yapacak" diye yazdı.

MOURİNHO: "RONALDO VE REAL MADRİD TARAFTARI, KUPA KAZANMADIKÇA MUTLU DEĞİL"Öte yandan Mourinho, Marca gazetesinde bugün yer alan röportajında, "Cristiano Ronaldo ve Real Madrid taraftarı, kupa kazanmadıkça mutlu değil" açıklamasında bulundu.

Real Madrid’in yenik durumdayken öne geçerek kazanmasının ve attığı gollerin taraftarın iyi vakit geçirmesini sağladığını kaydeden Mourinho, "Fakat kupa kazanmadıkları için mutlu değiller" ifadesini kullandı.

Real Madrid’i içten tanımadığı için direkt yorum yapmaktan kaçınan, ancak her şeyden sorumlu tek kişi olmak istediğinin sinyallerini şimdiden veren Portekizli teknik adam, "Oynayanlara, kimin sahaya çıkacağına, yedek kulübesine karar veren veya kazanan kulüp başkanı değildir. Profesyonel sorumluluk, tüm teknik yapımın ve futbolcuların bağlı olduğu teknik direktöre aittir. Ben, tüm bu yapıya liderlik etmek zorunda olan teknik direktörün çok önemli olduğuna inanıyorum" dedi.

"RONALDO OLAĞANÜSTÜ BİR FUTBOLCU"

Mourinho, Cristiano Ronaldo ile ilgili yöneltilen bir soruya ise, "Olağanüstü bir futbolcu. Paris Hilton ile tatile gittiği veya Ferrari satın aldığı için kimse onu eleştiremez. O, tarihi bir futbolcu. Pele, Maradona veya Di Stefano olmak için tek eksiği kupa kazanmak" cevabını verdi.

Portekizli teknik adam ayrıca Messi, Ronaldo arasında herhangi bir kıyaslamaya girmek istemediği, çünkü kendisi için kadrosundaki futbolcuların önemli olduğunu vurgulayarak, "Eğer bana Messi mi yoksa Ronaldo mu diye sorarsan, ben sana finalin golcüsü Milito derim. Benim karnımı doyuran, benim için sahada ölen, gol atan, şampiyonlukları kazandıktan sonra soyunma odasında birlikte ağladığım biri" açıklamasında bulundu.

Mourinho ayrıca, futbol tarihinde hiçbir teknik direktörün Avrupa’nın 3 büyük liginde şampiyonluk yaşamadığını söyleyerek, İngiltere (Chelsea) ve İtalya’dan (İnter) sonra İspanya’da da lig şampiyonluğunu kazanan tek teknik direktör olmak istediğini dile getirdi.

Bu arada İspanyol basını, Real Madrid kulübünün Roma’dan De Rossi ve İnter’den Maicon’u transfer etmek için çalışamalara başladığını ileri sürdü.

AA

2