İspanyollar yine Türk fındığına taktı!

Daha önce Türkiye'de fındıkların düşük fiyatla satıldığını protesto eden İspanyollar, şimdi de Türk fındığının zararlı toksin maddeler içerdiğini ileri sürerek Avrupa Birliği'ne ihracatının derhal yasaklanmasını istedi

15 Kasım 2013, Cuma 16:40
A A

İspanya Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’ne yapılan fındık ihracatının yüzde 90’ının Türkiye üzerinden gerçekleştirildiğine dikkat çekilerek bu fındıklarda insan sağlığına zararlı aflatoksin maddesine rastlandığını ve alımların durdurulması istendi.

Avrupa Komisyonunun Türk fındığı ihracatına karşı yeni ve sert düzenlemeler getirdiği de hatırlatılan açıklamada bu uygulamanın acilen hayata geçirilmesi talep edildi. 

Açıklamada ayrıca, fındık alımlarında Avrupa Birliği’nin üye olmayan ülkelerden istediği sıkı şartların aynısının Türkiye’ye de uygulanması çağrısı yapıldı.

İspanya Fındık İhracatçılar birliği genel sekreteri Pekka Posenen ise, Avrupa komisyonunun birlik üyesi ülkelerden istediği normların aynısını Türkiye’den istemediğini iddia ederek bu çifte standardı bitireceklerini söyledi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;