Isparta'da fakir sayısı 6

Isparta Valiliği'nin yaptığı araştırmada 185 bin nüfusun yaşadığı kent merkezinde, sadece 6 hanenin "gerçek fakir" olduğu belirlendi

03 Aralık 2009, Perşembe 10:54
A A

Isparta Vali Yardımcısı Bekir Kaya, ihtiyaç sahiplerine yapılacak yardımların adaletli bir şekilde dağıtılması konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir projeye imza attıklarını bildirdi.

Proje kapsamında yardıma muhtaç insanlara yönelik yeniden belirlenen fakirlik kriterleri kapsamında ciddi bir tarama yapılarak gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlendiğini söyleyen Kaya, yardım paketleri konusunda da "en çok ihtiyacı" ve "en az ihtiyacı" olanlar şeklinde sınıflandırma yapıldığını vurguladı.

ISPARTA İÇİN SEVİNDİRİCİ TABLO

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın elinde bulunan dosya ve müracaatlar üzerinde yapılan taramada son derece ilginç bir veriyle karşılaştıklarını ifade eden Kaya, yaklaşık bin dosya üzerinde yapılan taramada "gerçek fakir" kriterine uygun sadece 6 hanenin bulunduğunu açıkladı. Kaya, "Bu tablo Isparta için sevindirici" dedi.

Yardıma muhtaç insanlar arasında üç derecelendirme yapıldığını belirten Kaya, kriterler doğrultusunda 6 hanenin özel konumda, 158 hanenin birinci derecede, 658 hanenin ikinci derecede ve 217 hanenin de üçüncü derecede bulunduğunu kaydetti.

YAPILAN YARDIMLAR

Tarama sonunda yapılan değerlendirmede 6 hane ile birlikte 164 hanenin yer aldığı birinci derecedekilere yılda dört defa 350 TL nakit yardım ödeneceğini belirten Vali Yardımcısı Bekir Kaya, ikinci derecedekilere 250, üçüncü derecedekilere de 120 TL ödeneceğini bildirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;