İsrail 50 yıllık sırrını satıyor

İsrail 50 yıllık sırrını satıyor

Bugüne kadar sadece İsrail tarafından kullanılan ve teknolojileri sır gibi saklanan ünlü Merkava tankları artık başka ülkelere de satılacak.

İsrail’de yayınlanan Arutz Sheva gazetesinin haberine göre, İsrail tarafından 1960lı yıllarda geliştirilen ve savaş yetenekleri açısından Almanların ünlü Leopard tankları ve Amerikalıların Bradley tankları ile karşılaştırılan Merkavalar, dünyanın en ileri tanklarından biri olarak biliniyor.

SADECE TEL AVİV VE ABD'NİN ONAY VERDİĞİ ÜLKELERE

İsrail Savunma Bakanlığı, tankların son modeli olan Merkava IV’leri, Tel Aviv ve Amerikan yönetimlerinin onay verdiği ülkelere satacak.

Merkava IV’ler özellikle kent savaşlarına göre adapte edilmiş durumda. Söz konusu tanklarda dünyanın gelişmiş bir zırh mekanizmasının yanı sıra, çöl koşullarında da kullanılabilen savaş harekat ve atış kontrol sistemi bulunuyor.

SAVAŞ ARABASI

Merkava tanklarından bugüne kadar ne kadar üretildikleri tam olarak bilinmemekle birlikte, toplam 2.500-3.000 tank üretildiği sanılıyor. İbranice’de adı “savaş arabası” anlamına gelen Merkavalar, füze, roket ve anti tank mühimmatlarına karşı zırh koruması en iyi olan tank olarak biliniyor. Merkavanın zırhının yapıldığı metalin içine seramik takviyesi yapıldığından Merkava'nın yüksek ısıya dayalı bir zırhı bulunuyor.

Ayrıca Merkavalarda “trophy” adı verilen füze/roket saptırıcı sistemler bulunuyor. Bu sistem kent savaşlarında ve meskun mahallerde tankın isabet almasını minimize ediyor