İsrail ada inşa edecek

İsrail, insani yardım ve malzeme girişini kontrol etmek için Gazze açıklarında bir ada inşa etmeyi planlıyor

31 Mart 2011, Perşembe 09:46
A A

İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, ordu radyosuna yaptığı açıklamada, uzmanların aylardır üzerinde çalıştığı proje için Başbakan Binyamin Netanyahu'dan onay beklendiğini belirtti.

Adada ticari sevkıyatı sağlamaya yönelik bir liman ve havaalanı da bulunacağını ifade eden Katz, ada için modeller çizildiğini ve birçok girişimcinin de projeyle ilgilendiğini söyledi.

5 YILDIZLI ADA

İsrail, Gazze girişinde oluşturulacak kontrol noktaları aracılığıyla, silah girişini engellemeyi amaçlıyor. Projeye göre, mallar adayı Gazze'ye bağlayacak 4.5 kilometre uzunluğundaki köprü üzerinden taşınacak. En az 5 milyar dolara mal olması beklenen adada turistik tesisler, marina ve oteller de bulunacak.

Katz, yapılması planlanan adayı uluslararası güçlerin kontrol etmesini istediğini söylerken, adanın kontrolünün Mahmud Abbas idaresindeki Filistin Yönetimi'ne devredilmesinin de gündemde olduğu bildirildi.

FİLİSTİNLİLER TEPKİLİ

İsrail'in sıra dışı projesi hem Hamas hem de Filistin Yönetimi'nin tepkisine neden oldu.

Hamas, projenin, "Siyonistlerin ablukayı uluslararası hale getirme çabasının" bir parçası olduğunu belirtti. Hamas'la "düşman kardeş" olan Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi'nden bir sözcü ise projeyi dikkatleri İsrail ablukası altındaki Gazze'nin esas sorunlarından uzaklaştırmaya yönelik bir "fantazi" olarak niteledi.

İsrail, Hamas'ın 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, Mısır'ın da yardımıyla bölgeye uyguladığı ablukayı daha da sertleştirmişti.

Dokuz Türk'ün ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara baskını sonrasında uluslararası tepkiler nedeniyle ablukayı kısmen hafifleten İsrail, silah kaçakçılığı gerekçesiyle Gazze'ye mal girişini halen büyük oranda sınırlıyor.  

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;