İsrail, Ben Gurion'u sivile kapattı

İsrail, Gazze operasyonu için daha fazla askeri uçak kaldırabilmek amacıyla Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nı sivil uçuşlara kapattı

19 Kasım 2012, Pazartesi 11:00
A A

İsrail, Gazze’de sivillere yönelik başlattığı saldırılarda daha rahat hareket edebilmek ve daha çok savaş uçağını devreye sokabilmek amacıyla başlattığı hava harekatına destek için, bu sabaha karşı saat 05.00’den itibaren Tel Aviv Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’nı tüm sivil uçuşlara kapattığını açıkladı.

GEREKÇE: JET AKTİVİTESİ

İsrail Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Ben Gurıon Havalimanı’nın kapatılması gerekçesinin yayınladıkları NOTAM’da kapanış nedeninin ‘Jet Aktivitesi’ gerekçesiyle olduğu ve yarın saat 02.00’de tekrar sivil uçuşlara açılacağı bildirildi.


.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre NOTAM’da belirtilen 'Jet Aktivitesi'‘ teriminin 'Askeri Harekat'‘ olduğu ve bu nedenle de havalimanının sadece askeri uçakların hareketi için kullanılabileceği anlamına geldiği öğrenildi.

THY UÇUŞLARI DA ASKIDA


Bu arada THY’nin bu sabah saat 09.30’da kalkması gereken TK 794 sefer sayılı uçağının da bir saatlik bir gecikmeyle kalkacağı belirtilirken, DHMİ yetkilileri Tel Avıv’de yaşanan bu durum nedeniyle uçağın en erken gece yarısından sonra kalkabileceğini söylediler.

Öte yandan yabancı haber ajansları bu sabah erken saatlerden itibaren İsrail uçaklarının 1 saatten kısa bir sürede 200 saldırı gerçekleştirdiğini ve onlarca ölü yüzlerce yaralı olduğunu açıkladılar.

Faik KAPTAN - Murat ÇAKIR - İSTANBUL DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;