İsrail İHH'yı terörist örgüt kabul etti

İsrail İHH'yı terörist örgüt kabul etti

17 Haziran 2010, Perşembe 12:00
A A

İsrail devlet televizyonunun haberine göre, İsrail hükümeti İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nı (İHH) "terör örgütü" olarak kabul etti.

Haberde İHH'nın aralarında Hamas ile Hizbullah'ın da bulunduğu ve İsrail istihbarat örgütlerinin incelemekte olduğu örgütler listesine katıldığı ifade edildi.  

AFP'nin ulaştığı İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü haberi doğrulamaktan ya da reddetmekten kaçındı. Ancak isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, "İHH'nın İsrail'de suç ögütü olarak görüldüğünü çünkü terörü desteklediğini ve Hamas'la yakın ilişkileri olduğunu" söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor da "İsrail Gazze ablukasını kırmayı amaçlayan her türlü düşman ülke kaynaklı girişimi saldırı olarak algılayacaktır" dedi.

İsrail 31 Mayıs'ta Gazze'ye insani yardım taşıyan gemilere uluslararası sularda bir askeri operasyon düzenlemiş, baskında İHH'ya ait Mavi Marmara gemisindeki 9 Türk hayatını kaybetmişti.

Başta İslam dünyası olmak üzere uluslararası alanda büyük tepkiye neden olan İsrail operasyonun ardından İHH dün, önümüzdeki ayın ortalarından sonra Gazze'ye altı gemiden oluşan yeni bir filo göndereceklerini açıkladı. İHH ayrıca uluslararası medyayı da konvoy yola çıkmadan önce gemilerdeki tüm malzemeleri incelemeye davet etti.

(Hürriyet)


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;