İsrail yedi saatlik ateşkes kararı aldı ama...

Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdüren İsrail, saat 10.00 itibarıyla yedi saatlik "insani ateşkes" kararı aldığını duyurdu. Ancak İsrail'in aldığı ateşkes kararının Refah kentinin doğusunu kapsamadığı açıklandı

04 Ağustos 2014, Pazartesi 07:45
A A

Reuters'a konuşan İsrailli bir savunma yetkilisi, "Bu süre içinde ateşkes bozulursa, ordu da karşılık verecektir" ifadesini kullandı. Yetkili, ateşkes kapsamı dışında tutulan Refah'ın doğusunun, Gazze'de İsrail asker ve tanklarının bulunduğu tek yerleşim bölgesi olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise yaptığı açıklamada, "İsrail'in aldığı ateşkes kararı, tek taraflı. İşlenen katliamlar konusunda dikkatleri başka yöne çekmeyi hedefliyor. İsrail'e güvenmiyoruz" dedi. Ebu Zuhri, Filistinlilere çok dikkatli olmaları ve İsrail'e güvenmemeleri konusunda uyarıda da bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 31 Temmuz gecesi yaptıkları ortak açıklamada, İsrail ile Hamas arasında 3 günlük insani ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuş, hem İsrail hem de Hamas 1 Ağustos'ta 08.00'de başlayan 72 saatlik "insani ateşkesi" kabul etmişti.

İsrail ordusu, Gazze'de insani yardım amaçlı 72 saatlik ateşkesten yaklaşık iki saat sonra bunu ihlal ederek, Refah kentinin doğusuna topçu saldırısı düzenlemişti. Saldırıda ölen ve yaralananlar olmuştu. İsrail ordusu saldırıların ardından, ateşkesi bozan tarafın Hamas olduğunu savunmuştu.

CAN KAYBI 1800'Ü GEÇTİ

Filistin sağlık bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik sürdürdüğü saldırılarda ölenlerin sayısının 1,821'e yükseldiğini söyledi. El Kudra, saldırılarda 9 bin 420 Filistinli'nin de yaralandığını belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;