İsrail'den ABD'ye 'Erdoğan' telefonu

ABD Dışişleri Bakanı ile Kerry görüşen İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, 'Başbakan Erdoğan'ın seçim meydanlarında yaptığı İsrail karşıtı açıklamalar karşısında şimdilik sustuklarını ancak 10 Ağustos'tan sonra bu tür açıklamalara karşı sessiz kalmayacaklarını' söyledi!

08 Ağustos 2014, Cuma 11:53
A A

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman’ın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi arayarak "İsrail, Türkiye ile gerginliği tırmandırmak istemiyor" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Liberman önceki gece Kerry’yi telefonla arayarak, ABD’nin İsrail’e Birleşmiş Miletler Genel Kurulu’nda önceki gün yapılan oturumda İsrail karşıtı bağlayıcı kararın önlenmesine karşı verdiği kesin destekten dolayı teşekkür etti.

Liberman’ın görüşme sırasında ayrıca Türkiye konusuna da değinerek, "İsrail, Türkiye ile gerginliği tırmandırmak istemiyor. İsrail şu ana kadar Başbakan Erdoğan’ın İsrail’e karşı suçlamalarına ve sert beyanatlarına cevap vermekten kaçındı. Umarım gelecek hafta sonu yapılacak seçimlerden sonra bu saldırılar sona erer. Eğer ermezse İsrail cevap verecek" dediği ifade edildi.

İsrail ve Türkiye arasında Mavi Marmara sonrası kopan ilişkiler, ABD Başkanı Obama’nın geçen yıl İsrail’e yaptığı gezi sırasında, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, Başbakan Erdoğan’ı telefonla arayarak özür dilemesi ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde başlatılan görüşmeler, İsrail’in Gazze üzerinde yaptığı ablukayı kaldırma şartına karşı çıkması nedeniyle yeniden çıkmaza girmişti.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;