İsrail'e uyarı: İran'a saldırmak delilik

İngiliz gazetesi Guardian'a konuşan Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad için “Dostumuzdur” dedi ve İran'a saldırmak istediği bilinen İsrail'e şöyle seslendi: Böyle bir saldırı delilik olur

27 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

GUARDİAN’A KONUŞTU

Başbakan Tayyip Erdoğan, Filistin’e bomba yağdıran İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez’i İsviçre’nin Davos kasabasında “Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” diye suçlamıştı. Erdoğan, İsrail’e yönelik eleştirilerine devam etti. İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad için “Dostumuz” dedi. Gazete bu sözleri birinci sayfasından duyurdu.

‘NATO’DA ÇATLAK’

İsrail, nükleer bomba yaptığını öne sürdüğü İran’a saldırmak için uluslararası camiadan destek ararken, Erdoğan “İsrail’in de nükleer silahı var. Dünya bunu niye görmüyor” demişti. Guardian’ın İstanbul muhabiri Robert Tait imzasıyla yayımlanan haberde Erdoğan’ın ağzından “İran dostumuzdur: Türkiye Başbakanı NATO’daki nükleer çatlağı ifşa etti” ifadesi kullanıldı.

İLGİNÇ YORUM

Haberde, Erdoğan’ın Ahmedinecad için kullandığı, “Dostumuz olduğu şüphesizdir. Şimdiye kadar çok iyi ilişkilerimiz oldu ve hiçbir sıkıntı yaşamadık” sözleri de yer aldı. Guardian “Erdoğan din devleti İran’a dostça yaklaşırken, kendisini hafife alan laik Avrupa’ya karşı hem istekli hem de dargın. Bu Türkiye’nin batı ile doğu arasında bölünmüşlüğünün mükemmel bir özeti” dedi.

İSRAİL: SAÇMALIK

Erdoğan, Guardian’a Filistin’de nükleer silah kullanma tehdidinde bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ı da eleştirdi. Bu eleştiriye ilk tepki ise Lieberman’ın danışmanından geldi. İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth’un internet sitesindeki habere göre, Lieberman’ın danışmanı, Erdoğan’ın bu sözlerine karşılık “Her saçmalığı dikkate almak gerekmez” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;