İsrail'in tatbikat rahatsızlığı

İsrail'in tatbikat rahatsızlığı

12 Ekim 2009, Pazartesi 10:32
A A

İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesi, İsrailli üst düzey güvenlik yetkililerinin Türkiye’nin Anadolu Kartalı tatbikatından İsrail’i çıkarmasına çok öfkeli olduğunu öne sürerek, bir askeri yetkilinin “Türkiye’nin bizi aşağılamalarına boyun eğmeye artık bir son vermeliyiz” dediğini iddia etti.

The Times’a göre, İsrail hükümeti, İran’ın İsrail’i doğrudan vurabilecek füze denemeleri yaptığı askeri tatbikattan sadece iki hafta sonra Türkiye’nin Anadolu Kartalı tatbikatından İsrail’i dışlamasına oldukça öfkelendi, ancak bu konuya fazla önem vermiyormuş gibi davranmaya çalıştı. Ancak gazete, İsrailli üst düzey güvenlik yetkililerinin son derece öfkeli olduğuna dair haberler geldiğini belirterek, bir yetkilinin “Türkiye’nin şartlar dayatmasına ve bizi aşağılamalarına boyun eğmeye artık bir son vermeliyiz. Onların her fırsatta bize hakaret etmesi ve bizim de dilimizi tutmaya devam etmemiz kabul edilemez” dediğini iddia etti.

Anadolu Kartalı tatbikatına ve “Kartal Kondu” isimli ünlü romana atfen “Kartal Türkiye’nin Gazze öfkesinin üzerine kondu” başlığıyla yayınlanan habere göre, Türkiye’nin İsrail’i çıkarması üzerine ABD’nin de katılmayı reddettiği tatbikat, Türk hava sahası içinde, Suriye, Irak ve İran sınırlarına yakın bölgelerde gerçekleştirilecekti.

Türkiye’nin uzun zamandır İsrail’in Müslüman dünya içindeki başlıca müttefiki olduğunu hatırlatan The Times, İsrail uçaklarının 2007 yılında Suriye’de nükleer tesis olduğundan kuşkulanılan bir yeri bombalarken Türk hava sahasını kullandığına inanıldığını yazdı.

"NATO, AVRUPA VE AMERİKA’NIN ÇIKARLARINI DA ETKİLEYECEK"

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Türkiye’nin İsrail hava kuvvetlerinin de katılacağı uluslararası hava tatbikatını ertelemesiyle ilgili olarak, "Ankara’nın bu adımının NATO, Avrupa ve Amerika’nın çıkarlarını da etkileyeceğini" söyledi. Ayalon, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, İsrail için en iyi yolun, bu konuda Türk tarafı ile görüşecek olan Amerika’nın başını çekeceği bir NATO koalisyonu içinde hareket etmek olacağını ifade etti. "Olaya başımızı eğmeden, dikkatli bir biçimde bakmamız gerekir" diyen Ayalon, Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi bugün de Ortadoğu’da önemli bir stratejik ülke olduğunu belirtti.

DHA - AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;