'İsrail'in yaptığı çılgınlık'

Başbakan Erdoğan, Arap Birliği'nin Filistin-İsrail ihtilafı, Kudüs meselesi ve Yahudi yerleşimleri krizini görüştüğü Libya'daki zirvesinde İsrail'e çattı

'İsrail'in yaptığı çılgınlık'

ACİL ÇÖZÜM ZİRVESİ

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı 32’nci Arap Birliği Zirvesi dün Libya’nın Sirte kentinde başladı. Başbakan Erdoğan, zirvede yaptığı konuşmada yine İsrail’e yüklendi.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları ve baskısını hatırlatan Erdoğan, “Bölgemizin en can alıcı ve çözüm noktasında en fazla aciliyet arz eden sorunu, Filistin sorunudur” dedi. İsrail’in Kudüs’ü başkent yapma girişimini eleştiren Başbakan Erdoğan şöyle devam etti:

‘KUDÜS GÖZBEBEĞİMİZ’

Kudüs, bütün bu coğrafyanın, tüm İslam dünyasının göz bebeğidir, ilk kıblesidir. İsrail’in Kudüs’e yönelik, kutsal mekanlara yönelik saldırıları asla kabul edilemez.

İsrail İçişleri Bakanı’nın kalkıp Kudüs’ü başkent olarak ilan etmesi, aslında bir çılgınlıktır. Bu bizleri asla ve kata bağlamaz. Kendilerini yalnızlığa iter.

Doğu Kudüs’te bin 600 yeni konut inşasına başlanması asla kabul edilebilir, mazur görülebilir bir durum değildir.

AYAKTA ALKIŞLANDI

Başbakan Erdoğan, “Unutmayalım, Kudüs yandıkça Filistin, Filistin yandıkça Orta Doğu, Orta Doğu yandıkça da dünyamız barış ve huzura erişemez” diye konuştu.

Gazze’de 5 bin ailenin çadırda yaşadığını söyleyen Erdoğan, “İnsanlık bu duruma sesini yükseltmeli. Bu drama, trajediye müdahalenin yollarını aramalıdır” diye ekledi. Konuşmasının ardından, oturumu yöneten Libya Lideri Muammer Kaddafi, Başbakan Erdoğan’ı ayakta alkışladı