İsrail'le pazarlıkların perde arkası

Önümüzdeki ay yayınlanacak BM Mavi Marmara raporu öncesinde İsrail ile Türkiye arasında gerçekleşen gizli görüşmelerin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı

24 Haziran 2011, Cuma 20:43
A A

İsrail ile Türkiye arasından bir süredir gizli görüşmeler yapıldığı haberleri basına sızmıştı. İsrail’in Haaretz gazetesi bu görüşmelerin içeriği hakkında ilk ayrıntıları yayınladı. Gazete, Türk Dışişleri’nden ve ABD’den yetkililerin görüşmeleri doğruladığını yazdı.

Habere göre görüşmeler İsrail’den Başbakan Yardımcısı Moşe Ya’alon, Türkiye’den ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafından yürütülüyor. Ayrıca geçen yıl İsrail’in gerçekleştirdiği Mavi Marmara operasyonu sonrasında oluşturulan Birleşmiş Milletler (BM)komisyonunda yer alan Türkiye ve İsrail temsilcileri Özdem Sanberk ile Yosef Ciechanover ikinci bir kanalda görüşmeler yapıyor. Buna ek olarak ABD’li yetkililer de Türk dışişleri ile temas halinde bulunuyor.

GÜNDEM BM RAPORU VE YENİ GAZZE FİLOSU

Gazete iki ülke arasındaki görüşmelerin Temmuz ayının ilk haftasında yayınlanması beklenen ve geçen yıl İsrail’in Mavi Marmara baskınını soruşturan BM raporu çevresinde gerçekleştiğini yazdı.

Önceki haftalarda ortaya çıkan raporun taslağı iki taraf arasında anlaşmazlığa neden olmuş ve bu nedenle nihai raporun açıklanması ertelenmişti. Haberde, iki ülkenin de raporun önümüzdeki ay yayınlanması konusunda anlaşmış olmalarının, aradaki sorunların çözüldüğüne dair bir işaret olduğu da belirtildi.

‘İSRAİL “ÜZGÜNÜZ” DEMEYE HAZIR’

Haaretz’e konuşan bir İsrailli yetkili ele alınan en önemli konuların İsrail’in mavi Marmara baskını konusunda özür dileyip dilemeyeceği ve baskında hayatını kaybedenlerin ailelerinin durumu olduğunu söyledi.

Yetkili, İsrail’in özür dilememe konusundaki tutumunun devam ettiğini ancak yaşananlar konusunda üzüntü bildirmeye hazır olduğunu da ileri sürdü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;