İsrailli iki eski bakan cezaevinde

Haklarındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle hapis cezalarına çarptırılan İsrailli iki eski bakan, cezalarını çekmek üzere bugün teslim oldu

01 Eylül 2009, Salı 11:34
A A

 

Eski Başbakan Ehud Olmert hükümetinin ilk dönemlerinde Maliye Bakanı  olarak görev alan, ancak yolsuzluk iddialarının ortaya çıkmasından sonra istifa eden Avraham Hirchson 5 yıl 5 ay, aşırı dinci toplumun temsilcilerinden Şas  partili eski Sağlık Bakanı Şlomo Benizri 4 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.
        

Benizri’nin, cezasını çekeceği Ramle’deki Maasiyahu cezaevine geldiği  sıralarda onlarca Şas partisi mensubu ve parti destekçisi cezaevi önünde
toplanarak Benizri için destek gösterisi yaptı. Benizri için toplananlar  arasında Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı, Şas lideri Eli Yişai,  bakanlardan Ariel Atiyas, Şas’lı milletvekilleri de yer aldı. Milletvekillerinden  David Azoulay, Benizri’nin "masum" olduğunu savunarak, adalet sistemini  suçladı.
 

Benizri’nin, dün de Şas partisinin ruhani lideri Haham Ovadya Yosef’i  ziyaret ederek onun dualarını aldığı bildirildi. Benizri’nin, cezaevinde dinci tutukluların kaldığı bölüme  yerleştirileceği de belirtiliyor.
        

Maliye Eski Bakanı Hirchson ise cezasını kuzeydeki Hermon cezaevinde  çekecek. Hirchson, Histadrut İşçi Federasyonu Başkanlığını yaptığı dönemde, zimmetine 2 milyon şekel (yaklaşık yarım milyon dolar) para geçirmekten suçlu  bulunmuştu. Benizri ise bakan olduğu dönemde, bir müteahhitten rüşvet almaktan  hapis cezasına çarptırılmıştı.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;