ISS'te rekor zamanı

Soyuz uzay aracı ile bugün Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilecek iki uzay adamı ISS'de en uzun kalma rekorunu deneyecek. Rus kozmonot Mihail Korniyenko ve ABD'li astronot Scott Kelly, ISS'de tam 1 yıl geçirmeyi planlıyor. Bu, Mars'a yapılacak insanlı uçuşlar için kritik bir dayanıklılık testi olacak

27 Mart 2015, Cuma 13:34
A A

Soyuz kapsülü, Rus kozmonotlar Mihail Korniyenko ve Gennadi Padalka ile ABD'li astronot Scott Kelly'i ISS'e ulaştırmak üzere Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden bugün fırlatılacak. Kapsülün yaklaşık 6 saatlik yolculuğun ardından ISS'e kenetlenmesi öngörülüyor.

MARS YOLCULUĞU ÖNCESİ ÖNEMLİ BİR TEST


Kozmonot Padalka'nın 6 aylık olağan sürenin sonunda, Eylül ayında Dünya'ya dönmesi planlanıyor. Korniyenko ile Kelly ise istasyonda bir yıl süreyle kalarak (bu araç için) bir rekora imza atacak. Uzay adamlarının deneyimi, Mars'a yapılacak insanlı uçuşlar bakımından önem taşıyor.


ABD'li astronot Scott Kelly ve Rus kozmonotlar Gennadi Padalka and Mihail Korniyenko

İNCELEME KONULARI

İnsan vücudunun uzun süreli yerçekimsiz ortama nasıl cevap verdiği incelenecek. Kozmik ışınımın sonuçları, kas ve kemik erimesi ve bağışıklık sisteminin tepkileri araştırılacak. Uzay, görme yetisini de etkiliyor. Genetik yapıya etkisi ve kanserle sonuçlanabilecek bir değişime yol açma olasılığı gözden geçirilecek. Farklı beslenme ve stres unsurlarının sindirim sistemine yansımaları değerlendirilecek. 


Soyuz uçuşa hazırlanırken

UZAYDA KALMA REKORU İSE 437 GÜN İLE KOZMONOT POLYAKOV'DA

Kozmonot Valeri Polyakov, şimdiye kadar uzayda en uzun süreyle kalan insan olarak tarihe geçmişti. 1994 yılının ocak ayında Mir uzay istasyonuna ulaşan Polyakov, burada toplam 437 gün kalmıştı.

Yeryüzünden yaklaşık 440 kilometre yükseklikte bulunan ISS'te halen NASA astronotu Terry Virts, İtalyan Samantha Cristoforetti ve Rus kozmonot Anton Şıkaplerov görev yapıyor.


Soyuz, fırlatma rampasına yerleştiriliyor

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;