İstanbul’da okul güvenliğine yönelik tedbirler arttırıldı

İstanbul Valiliği, kentte okul güvenliğine yönelik tedbirlerin arttırıldığını açıkladı 

08 Eylül 2017, Cuma 18:53
A A
Valilik’ten yapılan yazılı açıklamada, 2017-2018 Eğitim-Öğretim  döneminde öğrencilerin ve okulların güvenliğini en üst seviyede sağlamaya yönelik, 7 Eylül’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında yapılan "Uyuşturucu ve Güvenli Eğitim" konulu toplantının akabinde ilde Vali, 39 ilçede  kaymakamlar başkanlığında, emniyet müdürlerinin, jandarma komutanlarının, Milli  Eğitim müdürlerinin, muhtarların ve ilgili diğer birim ve kurum temsilcilerinin iştirakiyle toplantılar yapıldığı belirtildi.        


TOPLANTIDA NELER KONUŞULDU?


Bu toplantılarda, okullarda güvenliğin azamî seviyeye çıkarılması,  okul güvenlik kameralarının tamamlanması ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ne  entegrasyonu, uyuşturucu maddelerle mücadele, çocukların güvenli bir şekilde  servislerle taşınması, öğrencilerin gün ışığından daha fazla istifade etmeleri gibi konuların görüşüldüğü aktarıldı.    


OKUL İDARELERİYLE BİREBİR İRTİBATTA OLUNACAK    


Bu kapsamda, geçen yıl okul güvenliğine yönelik alınan tedbirlerin  gözden geçirilerek genişletilmesine karar verildiği vurgulanarak, polis  sorumluluk sahasında bulunan 3 bin 182 okulda 814, jandarma sorumluluk sahasında  bulunan 258 okulun tamamında olmak üzere toplam bin 72 kolluk ekibinin  görevlendirildiği ifade edildi. Görevlendirilen ekiplerin okul idareleriyle birebir irtibat halindeolacağı ve okul civarında suç ve suçlularla mücadelede etkin görev yapacağı, özellikle okul giriş ve çıkış saatlerinde denetim ve kontrol görevini icra  edeceği bildirildi. Alınan bu tedbirlere ilaveten bu yıl uygulamaya girecek olan mobil  okul timlerinin okul ve öğrenci güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra öğrencileri,  öğretmenleri, okul yöneticilerini, okul aile birliklerini, velileri, servis  işletmelerini eğitici ve bilgilendirici çalışmalar yapacağı belirtildi.        

Açıklamada, narkotik suç ve suçlularla mücadele kapsamında öncelikle  okul çevrelerinde narkotik suçlarla mücadele şubesinin uzman polisleri tarafından  yapılan denetim ve kontrollerin arttırılacağı vurgulandı.        
 

'OKUL SERVİSLERİNDE VALİLİĞİMİZİN YA DA BAKANLIĞIN BELİRLEYİCİ ETKİSİ BULUNMAMAKTADIR'


 Bu tedbirlerin hassasiyetle uygulanması için gerekli denetimlerin  ilgili birim ve kurumlar tarafından icra edileceği dile getirilen açıklamada, "Bu  toplantılarda ayrıca okul servisleri ve bunların denetimi konuları da görüşülmüş  olup bu bağlamda; okul servis araçlarının nasıl icra edileceğine ilişkin mevzuat  gereğince öğrencilerimizin okullara taşınmasında, firma ve araç seçimlerinde Valiliğimizin ya da Milli Eğitim Bakanlığı'nın herhangi bir belirleyici yetkisi bulunmamaktadır. Bu yetki; okul aile birliği yönetim kurulu başkanının  başkanlığında, okul aile birliği yönetim kurulunca belirlenen bir temsilci, okul aile birliği yönetim kurulunca çocuğu servisle taşınan veliler arasından 4 veli, varsa okul eğitim vakfı yönetim kurulunca belirlenen bir temsilcinin katılımıyla  oluşturulan bir komisyon tarafından kullanılmaktadır." ifadeleri kullanıldı.        
 

TAŞIMA SÖZLEŞMESİ


"Bunun yanı sıra aynı mevzuat; öğrenci velilerinin istemeleri halinde,  çocuklarını herhangi bir okul servisi aracı işleteni ile anlaşarak  taşıtabileceğini de hüküm altına almıştır. Mezkûr mevzuat; daha önce okul idareleri tarafından yapılan öğrenci taşıma ihale ve sözleşmelerinden kaynaklanan  sorun ve şikâyetlerin önlenmesi amacıyla sivil bir oluşum olan Okul Aile Birliği  yönetimlerine ve bunun yanı sıra istenmesi halinde yeterli sayıdaki velinin bir  araya gelerek okul servisi taşımacılığı niteliğini haiz işletmelerle de öğrenci  taşıma sözleşmesi yapma imkânı getirmiştir.


SERVİS ARAÇLARI DENETİMİ ARTACAK


6 Eylül’de Ümraniye ilçemizde yaşanan müessif olay, velilerle öğrenci taşıma sözleşmesi yapmak amacıyla okul çevresinde bulunan servis işletmecilerinin aralarındaki tartışma neticesinde gerçekleşmiştir.    

Valiliğimizce okul servis araçlarının denetim ve takibi, bundan sonra da artan bir hassasiyetle sürdürülecektir. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının  kazasız, güvenli, huzurlu ve başarılı bir şekilde geçmesini temenni ediyor;  öğrencilerimize başarılar diliyoruz."        

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;