İstanbul’da son büyük sel felaketi 2009 yılında 31 can almıştı

 İstanbul’da en son büyük sel felaketi, 9 Eylül 2009 tarihinde yaşanmıştı. Afet boyutundaki aşırı yağış nedeniyle dereler taşmış, onlarca kişi hayatını kaybetmişti

18 Temmuz 2017, Salı 13:33
A A
İstanbul'da 2009 yılında yaşanan sel felaketinde yollarda araçlar tamamen sulara gömülmüş, araçlarından çıkamayan 31 kişi boğularak hayatını kaybetmişti.

Başakşehir, Bağcılar ve Küçükçekmece’de etkili olan sağanak yağış nedeniyle, Ayamama, Tavukçu ve Hamam dereleri taşmış, Basın Ekspres Yolu ulaşıma kapanmıştı.

Çok sayıda TIR ve araç sel sularına kapılarak sürüklenmişti. Birçok insan da araçlarında, evlerinde ve iş yerlerinde mahsur kalmıştı.

Çok fazla ev ve iş yeri sular altında kalmıştı. Silivri’de araçlar denize sürüklenmişti. Dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul’daki sel felaketi sırasında bin 484 kişinin havadan ve karadan müdahalelerle kurtarıldığını açıklamıştı.

 Sel felaketiyle birlikte 3 binin üzerinde personelin görev yapmış, sel felaketinden 3 bin 401 bina etkilenmişti.
 Sel felaketi, irili ufaklı işyeri sahibi olan binden fazla esnaf ve sanatkarı da vurmuştu. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları BirliğiBaşkanı Faik Yılmaz, mal kaybı  ve hasarın 30 milyon liranın üzerinde olduğunu söylemişti.
 


YAĞMACILARA GÖZALTI


Ayrıca İkitelli ve Halkalı’da şiddetli yağış sonrası sel suları altında kalan işyerlerini yağmaladıkları iddiası ile 65 kişi gözaltına alınmıştı. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;