'İstanbul Habur'a benzemez'

28 Ekim'de Avrupa'dan 15 kişilik PKK'lı kafilesi İstanbul'a gelecek. DTP, PKK'lılara İstanbul'da görkemli bir karşılama töreni yapılacağını açıkladı

24 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

MHP Lideri Bahçeli hükümeti uyardı: PKK’lılar istanbul’a inmesin. Bu öfke çatışmaya dönüşmesin. İstanbul Habur’a benzemez

İKİNCİ KAFİLE

Kuzey Irak’taki Kandil Dağı’ndan 8, Mahmur Kampı’ndan da 26 kişi geçen pazartesi Şırnak Silopi’deki Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye girmişti. PKK’lı gruba Diyarbakır’a gidene kadar yapılan karşılama törenleri büyük tepki çekmişti. DTP yönetimi, 15 kişilik yeni bir PKK’lı grubun 28 Ekim’de İstanbul’a geleceğini açıkladı. DTP’liler, PKK’lıların dönüşü kutlamak için Kazlıçeşme Meydanı’nda şölen düzenlemek istediklerini bildirdi.

‘VATANDAŞ ÇOK ÖFKELİ’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün Meclis’te sohbet ettiği bir grup gazeteciye 28 Ekim’de gelecek PKK kafilesini hatırlatıp, hükümeti uyardı. 34 PKK’lıya Güneydoğu’da yapılan karşılama töreninin ‘kabul edilemez olduğunu’ söyleyen Bahçeli, “Vatandaşlar çok öfkeli. Bu öfke çatışmaya dönüşmesin. Çok tehlikeli bir oyun oynanıyor. Bu oyuna izin verilmemelidir” dedi.

‘UYARIYORUM’

MHP Lideri Bahçeli şöyle devam etti: Gelecek ikinci kafile İstanbul’da inmemeli. Başka bir havaalanı bulunmalı. Miting yapılacaksa İstanbul’un dışında, çevresinde yerleşim yerinin olmadığı bir yer tercih edilmeli. Mümkün oldukça göstericiler ile vatandaşların teması önlenmelidir. Habur’daki görüntüler eğer İstanbul’da yaşanacak olursa sıkıntı büyük olur. İstenmeyen olaylar, provokasyonlar olabilir. Yetkilileri uyarıyorum. İstanbul Habur’a benzemez.

VALİ: İZİN YOK

İstanbul Valisi Muammer Güler de Avrupa’dan gelecek PKK’lı gruba İstanbul’da yapılacağı açıklanan şölene izin vermeyeceklerini açıkladı. Vali Güler, “Diyarbakır’da yaşanan tablo İstanbul’da yaşanmayacak” dedi. Muammer Güler, DTP’nin, İstanbul’da miting yapmak için kendilerine müracaatta bulunmadığını da bildirdi.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.