İstanbul hatırası

U2 üyeleri, Boğaziçi Köprüsü'nde, Avrupa'dan Asya'ya yürüyerek geçti. Grup üyeleri gece de kebap yiyip dansöz oynattı

İstanbul hatırası

İrlandalı rock grubu U2'nun İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda vereceği konser öncesinde grup üyeleri Devlet Bakanları Egemen Bağış ve Hayati Yazıcı ile birlikte Boğaziçi Köprüsü'nden Avrupa'dan Asya 'ya yürüyerek geçti.

>>> BONO'DAN ERDOĞAN'A ANLAMLI HEDİYE

Akşam saatlerinde U2 grubu üyelerinin köprüden geçmesi için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Boğaziçi Köprüsü'nde araç trafiği tek şerite indirildi. Köprüye ilk olarak Devlet Bakanları Egemen Bağış ve Hayati Yazıcı geldi. Bir süre köprünün Avrupa ayağında U2 grubunun gelmesi beklendi.

GAZETECİLER YÜK KAMYONLARINDA

Başta solist Paul David Hewson'a (Bono) olmak üzere U2 grubu üyelerinin de gelmesinin ardından köprü üzerindeki yürüyüş başladı. U2 grubunun Avrupa'dan Asya'ya geçişini 3 adet yük kamyonuna binen 60'a yakın basın mensubu izledi. Bir helikopter de havadan görüntü aldı. Bono ve grup üyelerinin köprüden geçerken oldukça mutlu ve şaşkın oldukları görüldü.

YÜRÜYÜŞ 45 DAKİKA SÜRDÜ

Basın mensupları bir süre görüntü aldıktan sonra köprünün Asya ayağında Bono ve grup üyelerini bekledi. U2 üyeleri ve beraberindeki heyetin gelişini Onlarca U2 hayranı da sabırsızlık içinde bekledi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, yaklaşık 45 dakika süren yürüyüşün ardından U2'nun vokalisti Bono'ya Osmanlı İmparatorluğu'nun 1845-1850 yılları arasında İrlanda'da yaşanan kıtlık sonrasında Osmanlı İmparatoru Sultan Abdülmecit'e İrlanda hükümeti tarafından gönderdiği teşekkürnamenin replikasını armağan etti.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle


'DAHA ÖNCE GELMEDİĞİMİZ İÇİN UTANIYORUZ'

İrlanda'da yaşanan kıtlıkta 1 milyon insanın hayatını kaybettiğinin altını çizen Bakan Yazıcı, Osmanlı devletinin ülkeye 5 gemi buğday ve 1000 pound yardım yaptığını anımsattı. Armağan karşısında oldukça duygulandığını ifade eden Bono, Osmanlı İmparatorluğu'nun yaptığı yardımlar ve ülkesinin yanında olmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. "Türkiye'de olmaktan büyük gurur duyuyoruz" diyen Bono, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan Türkiye'nin geçmişi, tarihi hakkında çok şey öğrendiklerini belirtti. Bono sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye Doğu ile Batı arasında bir köprü olma özelliğine sahip. Geçen Eylül'de Bakan Egemen Bağış ile New York'ta görüştük ve beni İstanbul'da konser vermeye ve Boğaziçi Köprüsü'nde yürümeye davet etti. Beni davet ettikleri için çok teşekkür ediyorum". Bir basın mensubunun "Türkiye'de konser vermek için neden bu kadar geç kaldınız?" sorusuna Bono, "Daha Önce Türkiye'ye gelmememiz için gerçekten geçerli bir sebebimiz yok. Daha önce Türkiye'de olmadığımız için utanç duyuyoruz"diye yanıt verdi. Bono ve grup üyeleri sevenlerin coşkulu sevgi gösterilerinin ardından araçlarına binerek Boğaziçi Köprüsü'nden ayrıldı. (Cem TURSUN- DHA - İSTANBUL)

KEBAP YİYİP DANSÖZ OYNATTILAR


Bu akşam sahneye çıkacak U2, İstanbul’da daha sonra felekten bir gece çaldı.

Milliyet gazetesinin haberine göre, grubun solisti Bono, Asya ile Avrupa arasında yemek yemekten çok etkilendi, kebaba bayıldı. Bono, sahneye çıkan dansözle göbek de attı

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda bugün hayranlarının karşısına çıkacak U2, cumartesi gecesi felekten bir gece çaldı. U2 önce akşam yemeği için Galatasaray Adası’na gitti. Mütevazı tavırlarıyla çevresindekileri kendine hayran bırakan grup üyeleri, kendileri için özel hazırlanan mönüden patlıcan salatası, pilaki, humus, lahmacun, midye dolma, fener kavurma ve balık kokoreci denedi.

U2’nun solisti Bono, özel olarak yapılan iki metrelik kebapları yerken şaşkınlığını gizleyemedi ve fıstıklı kebabı çok beğendi. Bono yemek sırasında, “Ne güzel Asya ile Avrupa arasında yemek yiyoruz” dedi. U2 özel olarak hazırlanan şark köşesinde nargilenin tadına da baktı.

Dansöze 10 bin dolar!

Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’ın ev sahipliği yaptığı gecede Bono ve ekibi daha sonra Yiğit Şardan’ın teknesiyle Reina’ya geçti. Özel bölümde ağırlanan U2 için tasarlanan eğlence planında dansöz oynatmak da vardı. Ancak Bono’nun karısı Alison Hewson’ın rahatsız olmasından endişe edildi. Hewson’ın da rızası alınınca dansöz sahneye çıktı.

Dansöz Nuran Sultan’ın koltuğa çıkarak göbek atmasıyla önce şaşkınlığını gizleyemeyen Bono, sonra dansa eşlik etti. Bono’nun çok sempatik ve karizmatik olduğunu söyleyen dansöz Sultan, “20 dakikalık bir performans sergiledim. Eşi de, kendisi de bana eşlik etti. Parayı takmak ya da üzerime atmak yerine sonradan zarfla gönderdi. Centilmen ve şövalye ruhu bir insan. Rakamı açıklamak istemem ama bayağı yüklü olduğunu söyleyebilirim” dedi. Bono’nun Nuran Sultan’a yaklaşık 10 bin dolar gönderdiği iddia edildi.

Öte yandan U2’nun hayranları grubun kaldığı Çırağan Oteli’nin önünde kamp kurdu. İlgi karşısında şaşıran Bono, “Türkiye’de U2 fan grubu olduğunu bilmiyordum” dedi. Hayranları U2’nun her adımını fotoğraflayıp facebook’tan da paylaştı.