İstanbul trafiğine 'havalı' çözüm geliyor!

Tuzla'da yapımına başlanacak Havaray ulaşım sisteminin proje ihalesi gerçekleştirildi. 11 firmanın katıldığı ihalenin sonucu önümüzdeki günlerde belli olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni projesi Havaray ile trafik sorununu çözmeyi planlıyor. 47.8 kilometrelik 10 ayrı hatta günde 200 bin yolcu taşınabilecek

02 Şubat 2015, Pazartesi 14:05
A A

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Merter Ek Hizmet Binası’nda yapılan ihaleye kapalı zarf usulüyle toplam 11 firma katıldı.

Teklif zarflarının sunulmasının ardından ihale komisyonu tarafından ön inceleme yapıldı ve firmaların proje maliyetleri için verdikleri rakamlar açıklandı.

İhalede en düşük teklifi 372 bin 500 TL ile Kmg Proje Mühendislik Müşavirlik Bilş. Tekn. Ltd. Şti. verirken, en yüksek teklif ise 777 bin 725 TL’lik rakamla Grontmij Ab’nin oldu.

İhale komisyonu, verilen teklifleri kapalı oturumun ardından yapılacak detaylı incelemeler sonunca projenin hangi firmaya verileceğini belirleyecek.

Proje ihalesinin sonuçlanmasının ardından ihaleyi kazanan firma, Havaray projesinin taslağını hazırlayacak. Taslak doğrultusunda yeni bir ihaleye daha çıkılacak ve kazanan yüklenici firma, projeyi hayata geçirecek.

HANGİ BÖLGELERDE HİZMET VERECEK?

Havaray hatlarının 4'ü Avrupa yakasına, 4'ü de Anadolu yakasına yapılacak. Sütunlar üzerinde seferlerini gerçekleştirecek olan Havaray, mevcut trafiğe yeni bir yük getirmeyecek.

Toplu taşımada metro ve metrobüs gibi sistemlerle de entegre olacak havaraylar, kısa mesafeli ulaşımı büyük oradan rahatlatacak.

MİNİBÜSLER KALDIRILACAK

Minibüs güzergahlarına yapılması planlanan havaraylar sonrası minibüslerin kaldırılması bekleniyor. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Çin'de de gözde toplu taşıma sistemi olarak kullanılan havarayla günde 40-50 bin yolcu taşınabiliyor. Yüksek kapasiteye sahip olan havaraylar ise günde 200 bin yolcu kapasitesine ulaşabiliyor. Sistemle birlikte duraklar arası yolculuk süresinin 2 dakika olması planlanıyor.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;