İstanbul'a 'tsunami' geliyor!

Meteoroloji, İstanbul boğazı girişi, Kilyos ve Demirciköy gibi Batı Karadeniz sahillerinde 7 metre yüksekliğinde dalgalar bekliyor

21 Ocak 2010, Perşembe 12:02
A A

Cumartesi günü Batı Karadeniz'de etkili olması beklenen kuzey rüzgarlarının zaman zaman 10 şiddetinde esmesi bekleniyor. Bu bir başka standarda göre 50 knots cıvarında hıza eşit fırtınanın saatte 113 kilometreye varan süratle esmesi demek.

İşte bu fırtınanın yol açacağı 6-7 metre yüksekliğinde dalgalar batı karadeniz sahilleri ve İstanbul boğazı girişini dövecek.

Meteorolojik tahminlere göre karada çok soğuk ve kar yağışının beklendiği denizde ise fırtına ve dev dalgaların hakim olacağı cumartesi senaryosu şöyle;

Fırtına;
kuzeydoğu yönünden esen poyraz rüzgarı cuma (yarın) günününden itibaren etkisini her geçen saat artıracak.

Yarın öğleden sonra poyraz rüzgarının fırtınaya dönüşmesi ve 8 şiddetine kadar yükselerek batı karadeniz ve İstanbul Boğazı girişinde etkili olması bekleniyor. Bu saatlerde dalga yüksekliğinin 3 ila 4 metre arasında olması bekleniyor.

Yağış; Cuma günü öğleden sonra poyraz fırtınasının karadeniz'de etkili olduğu saatlerde Trakya'nın Kuzeyinde kar yağışı görülecek.

Şiddetli fırtına; Şiddetini artıran fırtına cumartesi günü gece yarısından itibaren daha da etkili esmeye başlayacak. kuzeybatı yönünden (karayel) 8, zaman zaman 9 şiddetinde esecek fırtınanın öğle saatlerinde 10 şiddetine kadar yükselmesi bekleniyor.

Bu, saatte 110 kilometre cıvarında hız demek. Fırtına denizde çok etkili olacak. Fırtınanın yol açtığı dalgaların bu saatlerde 7 metre yüksekliğe ulaşması bekleniyor.

Denizciler ve gemiler için büyük tehlike oluturabilecek dev dalgalar gün boyu Marmara Bölgesinde kalan batı karadeniz sahillerinin tamamını, İstanbul boğazı girişini dövmesi bekleniyor.

Çok etkili ve gün boyu esecek karayel fırtınasının akşam saatlerinde çok az da olsa hızının düşmesi beklenirken etkisini pazar günü de sürdürmesi ancak öğle saatlerinden etkisini kaybetmesi öngörülüyor.

Kar yağışı; Trakya'dan başlayan kar yağışı cumartesi günü gece yarısı sabahın ilk saatlerinde İstanbul'a gelecek. Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren de önce avrupa yakası ardından da anadolu yakasında kar yağışının etkili olması bekleniyor.

Mustafa ERDOĞAN/İstanbul (DHA)

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;