İstanbul'da askeri servis aracına bombalı saldırı

İstanbul Halkalı'da asker taşıyan bir otobüste meydana gelen patlamada 4'ü uzman çavuş, birisi de 17 yaşında asker çocuğu olmak üzere 5 kişi şehit oldu

İstanbul'da askeri servis aracına bombalı saldırı

İstanbul Halkalı'da bir askeri lojman yakınında, asker taşıyan bir otobüste gelen patlama sonucunda biri çocuk olmak üzere, 4'ü uzman çavuş, birisi de 17 yaşında bir asker çocuğu olmak üzere 3 kişi şehit oldu.

Bombalı terör saldırısında yaralanan 12 kişi hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu ve onların da uzman çavuş olduğu bildirildi. Astsubay Duran Bayram'ın da tedavi gördüğü hastanede şehit olmasıyla, yaralı sayısı 11'e düşerken, toplam şehit  sayısı 5 oldu.

Teröristlerin bombayı düdüklü tencereye koyarak gizlediği, otobüs geçerken telsizle patlattığı belirlendi.

MOTORUN KAPAĞI FIRLADI

Patlamanın şiddetiyle otobüsün motor kapağı yol kenarına fırladığı ifade edilirken, saldırıya uğrayan servis aracından önce iki servis aracının daha lojmandan çıkış yaptığı kaydedildi.  

Parça tesirli ve uzaktan kumandalı olduğu belirlenen bombanın patlaması sonucu Jandarma Astsubay Duran Bayram, Kıdemli Üstçavuş Bekir Çelik, jandarma uzman çavuşlar Çağlar Bölük ve Uğur Ekir ile askeri personel kızı 17 yaşındaki Buse Sarıyağ’ın hayatlarını kaybettikleri açıklandı.

GÖZALTINA YALANLAMA

Patlama sonrası olay yerinde şüpheli görülen 1 kişinin gözaltına alındığı öne sürülmüştü ancak bu iddia Vali Hüseyin Avnu Mutlu tarafından yalanlandı.

Olay yerinde ikinci bir bombalı tuzak olma ihtimali üzerine çevrede arama yapıldı. 

VALİ MUTLU: ÜSTLENEN OLMADI

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Bu olayın failleri mutlaka bulunacaktır. Israrlı bir şekilde takip edilecektir. Bu olay aydınlatılacaktır. Ama şu ana kadar bir üstlenen yok, bir gözaltı yok, takip ediyoruz" dedi. Olay yerinde incelemelerde bulunan Mutlu, olayın bir terör eylemi olduğunu ve terörün hedefinin belli olduğunu belirtti.

Mutlu, terörün hedefinin ayrıştırmak, kaygı, ümitsizlik, tedirginlik ve huzursuzluk oluşturmak olduğunu ifade ederek, "Bu olayın failleriyle ilgili güvenlik güçlerimiz çok yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürecek. Bu olayın failleri mutlaka bulunacaktır. Israrlı bir şekilde takip edilecektir. Bu olay aydınlatılacaktır" dedi.

Olayı şu ana kadar üstlenenin olmadığını kaydeden Mutlu, şöyle devam etti:

"Olayla ilgili bir gözaltı yok, takip ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde de yine Küçükçekmece’de polis aracımıza yönelik aynı düzeneğe benzeyen bir düzenekle bombalı saldırı yapılmıştı. Muhtemelen aynı tertibin içerisinde olduğumuzu değerlendiriyoruz. Her iki olayın da faillerinin belirlenmesi noktasında yoğun bir çalışma sürdüreceğiz. Milletimizin başı sağolsun. Terör ülkeye sadece, gözyaşı, huzursuzluk ve acı vermiştir. Bunun dışında ulaşabileceği hiçbir yer yoktur. Terörle gidilebilecek hiçbir yer yoktur. Milletimiz sağ duyulu, devletimize, güvenlik güçlerimize son derece bağlı ve emin bir şekilde izleyecekler. Terörün istemiş olduğu kaygı yaratma, huzursuzluk yaratma ve ayrıştırma noktasında en güçlü duruşumuzu sergilemeye devam edeceğiz. İstanbul olarak, bu saldırı karşısında birlik ve beraberliğimizi daha güçlü bir şekilde terör örgütüne hissettireceğiz. Terör örgütüne verilecek en güzel cevap budur."

Mutlu, bir gazetecinin, "Aracın içindekiler askeri personel mi, yoksa asker ailesi mi?" sorusuna, "Jandarma personelimiz. İçlerinde sivil servislerle de intikal eden personellerimiz olabiliyor. Şehit olanlardan ikisi uzman çavuşumuz, ağır yaralı olanlar da yine uzman çavuş. İl Jandarma Komutanlığına bağlı personelimiz. 17 yaşında bir kız çocuğumuz da şehit oldu. Personel çocuklarımızdan. İl Jandarma Komutanlığımız personelleri görev yerlerine intikal ediyorlardı. Çıkış yeri, Halkalı askeri lojmanlarıydı. Bu üç otobüslük bir konvoy. En arkadaki servis aracına yönelik düzenlenmiş" yanıtını verdi.

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCISI ENGİNİstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, görevli savcı arkadaşlarıyla birlikte ilk araştırmaları yaptıklarını belirtti.

Soruşturmanın başlatıldığını ifade eden Engin, "Şu anda elimizde soruşturmayla ilgili henüz net bilgiler olmadığı için başka geniş bir açıklama yapma imkanımız yoktur. Olay netleştiği zaman ayrıca soruşturmalarla ilgili açıklama yapacağız. Şehitlerimize tanrıdan rahmet yaralılara da şifalar diliyorum" dedi.

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜ ÇAPKIN

Olay yerinde açıklama yapan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da olayın faillerinin en kısa zamanda bulunacağını belirterek, şunları söyledi:
"Üzücü bir olay geçenlerde bir polis servisine yapıldı. Mutlaka bunu yapanları bulup deşifre edeceğiz. Terör hiçbir yere varamaz. Güvenlik kuvvetlerimiz ve devletin bütün kurum ve kuruluşları dimdik ayaktadır. Ayakta olamaya da devam edecektir. Milletimize başsağlığı diliyorum.

Çapkın, bir gazetecinin, "Geçtiğimiz günlerde bir polis servisine yapılan sadırı ile bu saldırı arasında bağlantı olabilir mi?" sorusu üzerine, "Çalışıyoruz olabilir. Çeşitli yerlerde de olabilirdi ama burada oldu. Ancak ikisi bağlantılı olabilir diye göz önününde bulunduruyoruz" diye konuştu
Başka bir gazetecinin "Teröristler aynı olabilir mi?" sorusuna ise Çapkın, "O konuda bir şey söylemek istemiyorum" dedi.
 

3