İstanbul'da hava ulaşımı aksıyor

İstanbul'da hava ulaşımı aksıyor

23 Ocak 2010, Cumartesi 16:04
A A

İstanbul'daki özellikle öğlen saatlerde etkisini artıran kar yağışı, Atatürk Havalimanı uçuş trafiğinde kısa süreli gecikmelere neden oldu.

Rüzgar hızının yaklaşık 90 kilometreye çıktığı İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki 06-24 numaralı pisti uzatma çalışmaları nedeniyle kapalı tutulurken, iniş ve kalkışlar 18-36 numaralı paralel iki pistten yapılıyor.

Almanya'daki kötü hava koşulları nedeniyle bu ülkeden İstanbul’a gelecek uçaklarda uzun rötarlar meydana geldi. Özellikle kar yağışının şiddetinin arttığı öğlen saatlerinde pistlerdeki temizlik çalışmalarından dolayı uçakların iniş ve kalkışlarında gecikmeler meydana geldi.

Seferler 30 dakika ila 2 saat arasında gecikmelerle yapılabiliyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) kar temizleme araçları pistlerde ve apronda çalışmalarını sürdürdü.Pistlerdeki frenleme değerleri de görevliler tarafından ölçülürken, kalkışa hazırlanan uçaklarda De-Icing adı verilen alkol,glikoz karışımı sıvıyla buzlanmaya karşı yıkandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.