"İstanbul'da suya makul zam yapıldı"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da suya yapılan zammın makul düzeyde olduğunu söyledi.
TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı. Mumcu, 3 milletvekiline gündemdışı söz verdi.
CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, emeklilerin kaderlerine terk edildiğini söyledi. Yalçınkaya, Türkiye İşçi Emeklileri Derneğinin araştırmasına göre, emeklilerin yüzde 10’unun evine hiç et girmediğini ifade etti.

MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru da Tokat’ın, zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen hak ettiği konumda bulunmadığını kaydetti. Doğru, Tokat’ta tarım ve hayvancılık, ulaşım ve sağlık konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirdi.
CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ise İstanbul’da bir yıl içinde suya yüzde 50 oranında zam yapıldığını, halkın mağdur olduğunu söyledi. Yapılan zamların İstanbullular için bir ihanet olduğunu savunan Soysal, zamların geri alınmasını istedi.

"SUYA, MAKUL BİR ZAM YAPILDI"

CHP’li Soysal’ın gündemdışı konuşmasına yanıt veren Eroğlu, geçmişte İstanbul’da su konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını, vatandaşların su satış istasyonlarından, çok yüksek fiyatlara su satın almak zorunda kaldığını söyledi.
Kendisinin de bu dönemde İstanbul’da yaşadığını belirten Eroğlu, "Gece 3’de elimde bidonla su arardım" dedi. Eroğlu, söz konusu dönemde, apartmanlara depolar yapıldığını, bunun vatandaşlar için ek bir masraf olduğunu anlattı. Ancak şimdi İstanbul’da bu sıkıntıların yaşanmadığını, kentte memba gibi su aktığını ifade eden Eroğlu, 2050 yılına kadar kentin su ihtiyacının karşılanması için de gerekli planlamaların yapıldığını bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hudutlarının genişlediğini, bunun için ek yatırımlara ihtiyaç olduğunu belirten Eroğlu, yedi tepe üzerine kurulu olan İstanbul’a su getirmenin de kolay olmadığına dikkati çekti.
İstanbul’da 2 yıl önce suda tenzilat yapıldığını hatırlatan Eroğlu, şimdi yapılan zamla, fiyatın eski düzeyine çekildiğini kaydetti. İSKİ’nin kar eden bir kuruluş olmadığını, İstanbullu’dan aldığını İstanbullu’ya verdiğini belirten Eroğlu, suya yapılan zammın makul olduğunu söyledi.
İstanbul’da ulaşım konusuna da değinen Eroğlu, kentteki ilk metronun, dönemin Belediye Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zamanında faaliyete girdiğini söyledi. Eroğlu, ayrıca metrobüsle birlikte kentte ulaşımın daha hızlı ve rahat hale geldiğini söyledi.