İstanbul'da yakalanan teröristlerin eylem planı ortaya çıktı

İstanbul'da terör örgütüne yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında, eylem hazırlığında olan 2 terörist yakalandı

16 Nisan 2015, Perşembe 23:57
A A

Tutuklanan 2 şüphelide ele geçirilen harddisk'te 18 sayfalık 2 farklı eylem planı ortaya çıktı. Eylem planlarında, başta emniyet ve askeri tesislere yapılacak saldırılara öncelik verilmesi istendiği öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından Bahçelievler'deki operasyonda yakalanan ve dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan 2 şüphelide ele geçirilen harddisk'te yapılan inceleme sonrasında, toplam 18 sayfalık 2 farklı eylem planı ortaya çıktı.

TÜM ÜYELERE DAĞITILDIĞI İDDİASI

Üst düzey bir Emniyet yetkilisinden alınan bilgiye göre, DHKP-C'nin ele geçirilen eylem planlarının, saldırı hazırlığındaki tüm üyelerine dağıtıldığı iddia edildi.

EMNİYET VE ASKERİ TESİSLER ÖNCELİKLİ HEDEF

Eylem planlarında; başta Emniyet ve askeri tesislere yapılacak saldırılara öncelik verilmesi gerektiğine değinildi. Örgüt üyelerinin kimliklerinin belirlenmemesi için telefonla görüşmelerin kesin olarak yasaklandığı öne sürüldü.
 
POLİS KIYAFETLİ EYLEM YAPILMASI PLANLANDI


Örgüt elemanlarının şüphe çekmemek için polis kıyafeti giyerek eylem yapması, motosikletli olarak vur-kaç yöntemi kullanmaları ve tanınan işadamlarının yatlarına denizden saldırılar yaparak eylemlerin ses getirmesinin planlandığı iddia edildi.

Yapılan ilk incelemede harddisk içerisinde bulunan belgelerde başta Ankara ve İstanbul'da bulunan tanınmış iş adamları, sivil toplum kuruluşları, siyasi partilerin yönetici kadroları ve binaları, emniyet binaları ile geçmişteki olaylarda adı geçen polisler, konsolosluk binalarının adresleriyle çeşitli yabancı şirketlerin bilgilerine ulaşıldığı kaydedildi.
 
DÜZENLİ SİLAH VE BOMBA EĞİTİMİ YAPILMASI

Eylem planlarında, eylemcilerin düzenli olarak silah ve bomba eğitimi yapmaları istenirken, parmak izlerinden yakalanmamaları için plastik eldiven kullanmaları gerektiği belirtildi.
 
EYLEM PLANLARI EMNİYET VE ASKERİ KURUMLARA DAĞITILDI


İstanbul Emniyeti'nin, örgütün yapabileceği herhangi bir saldırı karşısında güvenlik güçlerinin hazırlıklı olması amacıyla, iki raporun yurt genelinde tüm Emniyet birimlerine ve askeri kurumlara dağıtıldığı öğrenildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;