İstanbul'u 'para'ladılar

İstanbul'daki IMF ve Dünya Bankası toplantısını protesto için Taksim'de toplanan 2 bin kişi polisle çatıştı

07 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

KONGRE VADİSİ’NE YÜRÜYÜŞ
Harbiye Kongre Vadisi’ndeki Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda devam eden ‘IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları’nı protesto etmek isteyen 2 bin kişi dün Taksim Meydanı’nda toplandı.

Göstericiler, Amerika merkezli IMF’nin (Uluslararası Para Fonu) bağımsızlığa gölge düşürdüğünü, emperyalist düşüncenin maşası olduğunu iddia ederek IMF aleyhine sloganlar atıp pankartlar taşıdı.

YÜZLERİNDE MASKE VARDI
Toplantının yapıldığı Kongre Vadisi’ne doğru yürüyüşe geçmek isteyen protestocular, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Polis biber gazı ve gaz bombalarıyla kalabalığa müdahale etti.

Polis panzerleri göstericilerin üzerine tazyikli su sıktı. Polise sapanla taş ve molotof kokteyli atarak karşılık veren göstericiler, İstiklal Caddesi ile Sıraselviler Caddesi’nin ara sokaklarına kaçtı. Kısa süre sonra toparlanıp yine ortaya çıktılar.

POLİS HAVAYA ATEŞ ETTİ
Göstericiler 11 banka şubesi, 5 işyeri, 6 kamu binası ve 8 resmi araca zarar verdi.

Gösteriler devam ederken Başbakan Erdoğan’ın IMF toplantısında yaptığı konuşmada “Eminim ki herkes 21. yüzyılın fırsatlar çağı olmasını arzu ediyor. Ancak bunun için bu meseleye daha fazla kafa yormamız, dünyadan yükselen çığlığa, taleplere, bu salonun dışındaki protestolara kulak vermemiz gerekiyor” demesi dikkat çekti.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;