İşte CHP'nin kararı

Meclis'te yapılan CHP grup toplantısında alınan karara göre CHP Meclis'e girecek ama yemin etmeyecek

28 Haziran 2011, Salı 13:32
A A

Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın tahliye taleplerinin reddedilmesinin ardından CHP’nin Meclis’te göstereceği tavır netleşti.

CHP'den sadece, en yaşlı üye sıfatıyla Meclis açılış oturumunu yönetecek olan Oktay Ekşi yemin edecek.

KILIÇDAROĞLU'NDAN SERT AÇIKLAMA:

Hepinize selam ve saygılarımızı sunuyoruz. Bu sabah MYK üyesi arkadaşlarımızla bir araya geldik. Biraz once de yüce Meclis’te yeni yasama döneminin ilk grup toplantısını yaptık. MYK ve Meclis grubumuz, hukukun üstünlüğünü bir kez daha ortaya koymuştur. Partimiz 2002 yılında nasıl demokrasinin millet iradesinin savunucusu olarak, hakkında yargı kararı bulunduğu için milletvekili olamayacak Başbakan’ın yolunu nasıl açtıysa, bugün de hakkında hiçbir mahkumiyet kararı olmayan arkadaşlarımızın bizlerle aynı masaya oturmalarını istiyoruz. 

>> CHP LİDERİNİN KONUŞMASI >> VİDEO

CHP olarak biz milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşımız için ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık istemiyoruz. Yargılanmasınlar da demiyoruz. Af talebimiz de söz konusu değil. Biz mahkum olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, YSK'dan milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, mazbatalarını almış bütün arkadaşlarımızın yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz.

KONUŞAN HANGİ ERDOĞAN?

Bizim bu duruşumuz milli iradeye saygının gereğidir. Önüne geleni üç satırlık mektupa tutuklayan, ancak tahliye için dokuz sayfa yazı yazan yargı anlayışına 'hayır' diyoruz. Hiç kimsenin adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesini istiyoruz. Yakın bir geçmişte demokrasi inancımız nedeniyle, hiçbir AKP yöneticisine veya AKP'liye başka bir aday bulamadınız mı diye sormadan, sayın Erdoğan'a milletvekili ve başbakanlık yolunu açanlar olarak, şimdi başka aday bulamadınız mı diyen Erdoğan'a soruyorum. Konuşan hangi Erdoğan? Milli iradeyi savunan Erdoğan mı? Yoksa milli iradeye karşı çıkan Erdoğan mı?

>> İŞTE BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN O SÖZLERİ

HSYK'NIN DAĞITTIĞI ADALET ADALET DEĞİLDİR

Hiç kuşku yok ki, başkanlığını Adalet Bakanı'nın yaptığı HSYK'nın dağıttığı adalet adalet değildir. Demokrasiyi cumhuriyeti insan haklarını savunmayı, korumayı ilke edilmiş CHP'li milletvekilleri olarak, halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyenlerin parçası olmayacağız olamayız da. Bu anlayış ilke ve demokrasi inancıyla, yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza, yemin yolu açılmadıkça biz CHP milletvekilleri de yemin etmeyeceğiz.

>> EGEMEN BAĞIŞ'TAN CHP'YE ELEŞTİRİ

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;