İşte CHP'nin milletvekili aday listesi!

CHP'nin YSK'ya teslim edilen listesinde, 7 Haziran Genel Seçimleri'nde milletvekili seçilen 131 ismin 128'i yerlerini korudu. CHP'de Murat Özçelik, Abdüllatif Şener ve Umut Oran liste dışı kaldı

18 Eylül 2015, Cuma 17:16
A A

CHP'de dün yapılan Parti Meclisi ve MYK toplantıları ile 1 Kasım seçimleri milletvekili aday listeleri belli oldu. Liste dışı kalan Murat Özçelik, istifa etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise CHP listelerini YSK’ya teslim ettiği sırada yaptığı açıklamada “Sayın Özçelik listelerde yer bulamamış değildir. Kendisi aday olmamıştır” dedi.

Dün akşam saatlerinde yaptığı "Siyasete CHP'de  devam edebilirim" açıklamasıyla gündeme gelen AKP'nin kurucularından Abdülatif Şener de CHP aday listesinde yer almadı.

CHP listesinde akıbeti merakla beklenen isimlerden biri de 7 Haziran seçimlerinde listeye dahil olmayan Umut Oran'ın durumu idi. Oran, 1 Kasım için milletvekilliği başvurusu yapmıştı. Ancak bu seçim listesine de giremedi.

KORAY ÇALIŞKAN ADAY OLMADI

Aynı şekilde, ismi üzerinde en çok tartışılan isimlerden biri de Koray Çalışkan oldu. Aday olabilmek için Boğaziçi Üniversitesi'ndeki görevinden ayrılan Çalışkan, Parti Meclisi üyelerinin yoğun itirazı üzerine liste dışı kaldı.

Koray Çalışkan’ın seçilecek bir yerden, İstanbul 3. Bölge 9. Sıradan adaylığına Parti Meclisi karşı çıktı.

MEHMET BEKAROĞLU ÖNE KAYDIRILDI

Murat Özçelik 7 Haziran seçimlerinde İstanbul 3. Bölge 7. sıradan aday olmuştu. Onun liste dışı kalmasıyla, yerine Bekaroğlu konuldu. Bekaroğlu, 7 Haziran seçimlerinde aynı listede 9. sıradan aday gösterilmişti. 

CHP'den istifa eden İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in boşalttığı seçim listesine dahil olan Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, ancak Özkes'in 7 Haziran seçimlerindeki yerinden daha aşağı sıralarda kendine yer buldu. Özkes'ten boşalan yerden liste kaydırıldı, Akkaya, 11. sıradan İstanbul listesine girdi.

Özçelik'in liste dışı kalması ile CHP listelerinde vekil adayı olarak Dışişleri kökenli kalan tek isim, Ardahan'dan aday gösterilen, Musul eski Başkonkolosu iken IŞİD'in kaçırdığı Türk vatandaşları grubunda yer alan ancak serbest kaldıktan sonra Tacikistan'a büyükelçi olarak olarak atanan Öztürk Yılmaz oldu.

BAYKAL VE İNCE LİSTEDE

Deniz Baykal ve Muharrem İnce'nin liste dışı kalacaklarına ilişkin haberler ise doğru çıkmadı. Hem Baykal, hem de İnce 7 Haziran listesinde yerlerini korudular.

TUNCELİ'DE İKİ İSİM DEĞİŞTİ

Merakla beklenen, CHP listesinde Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'de de büyük değişim yaşandı; Tunceli listesinde yer alan iki aday da değiştirildi. CHP, 7 Haziran seçimlerinde Tunceli'den milletvekili çıkaramamıştı.

İŞTE TAM LİSTE

ANKARA 1. Bölge adayları

1- Ayşe Gülsün Bilgehan

2 - Necati Yılmaz 

3 - Tekin Bingöl

4 - Aylin Nazlıaka

5 - Levent Gök  

6 - Ali Haydar Hakverdi

7 - Bülent Kuşoğlu

8 - Ali Balkız

9 - Gamze Taşcıer

10 - Mehmet Hadimi Yakupoğlu  

11 - Selahattin Emre

12 - Sema Aksoy  

13 - Faruk Özdemir

14 - Erdoğan Kılıç

15 - Tarhan İçli   

16 - Sezgin Kaya

17 - Ahmet Ersen Özsoy

18 - Murat Can Işıldak

 ANKARA 2. Bölge adayları

1 - Şenal Sarıhan

2 - Murat Emir

3 - Ahmet Haluk Koç

4 - Nihat Yeşil

5 - Ali Rıza Erbay

6 - Celalettin Koç  

7 - Semra Dinçer

8 - Barış Ozan Vural

9 - Ali Yılmaz

10 - Selma Ergen

11 - Abidin Şahin

12 - Emre Aydın

13 - Canan Güllü

14 - Erol Bektaş

İSTANBUL 1. Bölge adayları

1 - Şafak Pavey

2 - Gamze Akkuş İlgezdi

3 - Gürsel Tekin

4 - Barış Yarkadaş

5 - Mehmet Akif Hamzaçebi

6 - Mahmut Tanal

7 - İlhan Kesici

8 - Oğuz Kaan Salıcı

9 - Onursal Adıgüzel

10 - Ali Özcan

11 - Yakup Akkaya

12 - Metin Ağırman

13 - Kadir Gökmen Öğüt

14 - Cem Haydar Bektaş

15 - Birsen Tursun Demirel

16 - İrfan Karacan

17 - Berhan Şimşek

18 - Derya Şentürk

19 - Necdet Saraç

20 - Hasan Uzunyayla

21 - İlkay Orhan

22 - Erkan Başboğa

23 - Nurettin Sarıbal

24 - Hüsniye Kaya

25 - Özgen Nama

26 - Süleyman Güzel

27 - İsmail Altay

28 - Süleyman Bayraktutan

29 - Havana Başaran

30 - Umut Çakır

31 - Yelda Gargun

İSTANBUL 2. Bölge adayları

1 - Selina Doğan

2 - Aykut Erdoğdu

3 - Mustafa Sezgin Tanrıkulu

4 - Dursun Çiçek

5 - Süleyman Sencer Ayata

6 - Gülay Yedekci

7 - Kadri Enis Berberoğlu

8 - Didem Engin

9 - Mustafa Sarıgül

10 - Çetin Soysal

11 - Melda Onur 

12- Yüksel Mansur Kılınç 

13 - Cengiz Alp

14 - Hülya Çiğdem Anad İbrahimhakkıoğlu

15 - Gül Yüksel

16 - Zeynel Öztürk

17 - İnan Güney

18 - Özgür Koçak

19 - Güven Karataş

20 - Mustafa Ozan Şer

21 - Yusuf Ergüven

22 - Kemal Büyükbayrak

23 - Fatma Genç

24 - Fidan Aslan Eroğlu 

25 - Kadir Demirgöz

26 - Halit Özyurt

İSTANBUL 3. Bölge adayları

1 - Bihlun Tamayligil

2 - İlhan Cihaner

3 - Engin Altay

4 - Ali Şeker

5 - Erdoğan Toprak

6 - Eren Erdem

7 - Mehmet Bekaroğlu

8 - Zeynel Emre

9 - Sibel Özdemir

10 - Seyhan Erdoğdu

11 - Fevzi Gümüş

12- Emine Gülizar Emecan

13 - Ali Özgündüz 

14 - Gökhan Gümüşdağ

15 - Süleyman Çelebi

16 - Çetin Çapan 

17 - Efkan Bolaç 

18 - Özgür Karabat

19 - Hüseyin Özkahraman 

20 - Erhan Bozan

21 - Tülay Ateş

22 - Mehtap Albayrak 

23 - Rza Akpolat

24 - Kemal Çebi

25 - Şahanım Meter

26 - Taşkan Uysal

27 - Selçuk Müsnat Hazinedar

28 - Özlem Durdağı Dokuyucu

29 - Türkan Kebeci

30 - Başak Merih Eriçok

31 - Seda Önder 

İZMİR 1. Bölge adayları

1 - Selin Sayek Böke

2 - Musa Çam

3 - Ahmet Tuncay Özkan

4 - Tacettin Bayır

5 - Özcan Purçu

6 - Ali Yiğit

7 - Murat Bakan

8 - Muhsin Kurt

9 - Ali Hıdır Uludağ

10 - Ednan Arslan

11 - Sevda Erdan Kılıç

12 - Nilay Kökkılınç

13 - Muzaffer Emir Cömert 

İZMİR 2. Bölge adayları

1 - Zeynep Altıok

2 - Kemal Kılıçdaroğlu 

3 - Zekeriya Temizel

4 - Mustafa Ali Balbay

5 - Aytun Çıray

6 - Atila Sertel

7 - Kamil Okyay Sındır

8 - Ali Engin

9 - Hüseyin Sezer

10 - Ülkümen Rodoplu

11 - Ali Kemal Elitaş

12 - Sibel Parmaksız 

13 - Nurgül Uçar Aktuğ

Adana 

1 - Elif Doğan Türkmen 

2 - Zülfikar İnönü Tümer

3 - İbrahim Özdiş

4 - Aydın Uslupehlivan 

5 - Burhanettin Bulut

6 - Müzeyyen Şevkin

7 - Orhan Toklu

8 - Nesrin Göçhan

9 - Kemal Derin

10 - Rukiye Çinkılıç

11 - Yüksel Karaaslan

12 - Gülcan Abalı 

13 - İbrahim Demir

14 - Etem Tok

Adıyaman

1 - Sıddık Şahin

2 - Fatma Ulubey

3 - Deniz Çakmak

4 - Mustafa Hakkan Kılınç

5 - Zeynep Saya

Afyonkarahisar

1 - Burcu Köksal

2 - Hatice Gök 

3 - Bekir Kasap 

4 - İsmahan Nergiz

5 - Adnan Çelik

Ağrı 

1 - Kazım Güzel 

2 - Erkan Sayan

3 - Mehmet Sıddık Yel 

4 - Kasım Aslan

Aksaray

1 - İsmail Hakkı Açıkalın

2 - Meral Koçar

3 - Hasan Ali Elibol

Amasya

1 - Mustafa Tuncer

2 - Hasan Acar

3 - Arife Serpil Saraçoğlu

Antalya

1 - Niyazi Nefi Kara 

2 - Deniz Baykal

3 - Çetin Osman Budak 

4 - Mustafa Akaydın

5 - Devrim Kök

6 - Figen Albuga Çalıkuşu 

7 - Rafet Zeybek 

8 - Nusret Bayar

9 - Deniz Filiz

10 - Sultan Yegen

11 - Sevindik Gizli

12 - Cavit Arı 

13 - Barış İşbilen

14 - Meral Mengi

Ardahan

1 - Öztürk Yılmaz

2 - Erdem Uyğur

Artvin

1 - Uğur Bayraktutan

2 - Musa Ulutaş

Aydın

1 - Bülent Tezcan

2 - Metin Lütfi Baydar

3 - Hüseyin Yıldız 

4 - Mehmet Fatih Atay

5 - Tayfun Talipoğlu

6 - Ferda Çağlar Erkut

7 - Fulya Üstündağ

Balıkesir

1 - Mehmet Tüm

2 - Ahmet Akın

3 - Namık Havutça

4 - Ensar Aytekin

5 - Fikret Şahin

6 - Ali Kemal Deveciler

7 - Ali Er

8 - Neşe Zengin İğdır

Bartın

1 - Muhammet Rıza Yalçınkaya

2 - Aysu Bankoğlu

Batman 

1 - Mansur Obut

2 - Orhan Cihan

3 - Hamit Keskin

4 - Kemal Demir

Bayburt

1 - Murat Bülbül

2 - Tahsin Demir

Bilecik

1 - Yaşar Tüzün

2 - Hüseyin Elmas

Bingöl 

1 - Kazım Alınak

2 - Kemal Satıcı 

3 - Hüseyin Negüzel

Bitlis

1 - Veysi Uyanık

2 - Ferhat Şahin

3 - İsmail Nacar

Bolu

1 - Tanju Özcan

2 - Mehmet Burak Cop 

3 - Elfaz Temiz

Burdur

1 - Mehmet Göker

2 - Kadir Koç

3 - Okan Kurd

Bursa

1 - Lale Karabıyık

2 - Ceyhun İrgil

3 - Orhan Sarıbal

4 - Erkan Aydın

5 - Nurhayat Altaca Kayışoğlu

6 - Mustafa Şenyurt

7 - Asüde Şenol

8 - Nuray Çohan

9 - İsmet Karaca

10 - Deniz Baykal

11 - Şadi Özdemir

12 - İnan Keser

13 - Fatma Belgin Gökçe

14 - Fevzi Sayan

15 - Suna Soydaş

16 - Semih Özdemir

17 - Özkan Kayaoğlu

18 - Alpay Aydın

Çanakkale

1 - Muharrem Erkek

2 - Bülent Öz

3 - Metin Ümit Ural

4 - Adil Can

Çankırı 

1 - Murat Berat Atalay

2 - Nermin Aydınlı

Çorum

1 - Tufan Köse

2 - Muharrem Bozdoğan

3 - Dinçer Solmaz

4 - Saim Topgül

Denizli

1 - Melike Basmacı 

2 - Kazım Arslan

3 - Gülizar Biçer Karaca 

4 - Adil Demir

5 - Ahmet Divarcı

6 - Halis Ödel 

7 - Azmi Ermiş

Diyarbakır

1 - Naci Sapan

2 - Hüseyin Cihan Taşkıran

3 - İlhan Baran

4 - Hamit Fidan

5 - Nurdan Erdiş

6 - Serdar Kılıçoğlu 

7 - Recep Leygara

8 - Emrah Anlı 

9 - Aslı Açıkgöz

10 - Mehtap Uluba

11 - Engin Dayanık

Düzce

1- Zafer Teber

2- Zekeriya Yanmaz

3- Abdullah Şahin

Edirne

1-  Okan Gaytancıoğlu  

 2- Erdı·n Bı·rcan

3-  Gürkan Gu¨neser

Elazığ

1- Fatı·h Gürsul

2- Fevzı· Şengezer

3- Yılbay Çelik

4- Lale Aydın

Erzincan

1- Erdoğan Özyalçın

2- Yalçın Tanrıverdi

Erzurum

1- Tuncer Aktaş

2- Yavuz Polat

3- Orhan Bozkurt

4- Haydar Bulut

5- Hakan Cebeci

6- Necip Aktaş

Eskişehir

1- Gaye Usluer

2- Utku Çakırözer

3- Cemal Okan Yüksel

4- Metin Tomsuk

5- Erdal Çakıcıer

6- Erdal Caferoğlu

Gaziantep

1- Akif Ekici

2- Mehmet Gökdağ

3- Ali Peri

4- Coşkun Özkaya

5- Naci Kılıç

6- Hasan Şahin

7- Adile Merve Altınbaş

8- Fatma Kılıç

9- Mehmet Turan Gündoğdu

10- Cemal Çankaya

11- Hakan Korkmaz

12- Hasan Aktaş

Giresun

1- Bülent Yener Bektaşoğlu

2- Basri Gürsoy

3- İbrahim Akgün

4- Sevgi Utlu Güngör

Gümüşhane

1- Evren Murat Öztekin

2- Rüstem Akdemir

Hakkari

1- Şükrü Çivi

2- Melek Çallı

3- Giyasettin Koç

Hatay

1- Hilmi Yarayıcı

2- Mevlüt Dudu

3- Serkan Topal

4- Birol Ertem

5- Mehmet Riyat Kırmızıoğlu

6- Servet Mullaoğlu

7- Döndü Dilan Bedir

8- Mehmet Gözel

9- Bilgen Duman

10- Sonay Aykut

Iğdır

1- Halil Duman

2- Fatma Zor

Isparta

1- İrfan Bakır

2- İsa Önder Dinçtürk

3- Mustafa Ceyhan

4- İzzet Beydoğan

Kahramanmaraş:

1- Ali Öztunç

2- Alper Keten

3- Eylem Çağraş

4- İnan Kesen

5- Mehtap Koçak

6- Mustafa Gedik

7- Yunus Pınar

8- Bilge Kağan Taşkesen

Karabük:

1- Erdoğan Dincel

2- Gülsün Beniç

Karaman:

1- Saim Sezen

2- Yakup Selvi

Kars:

1- Selami Yiğit

2- Cengiz Daşdemir

3- Saffet Özdemir

Kastamonu:

1- Hüseyin Selami Çelebioğlu

2- Yılmaz Karakoç

3- Orhan Dana

Kayseri:

1- Çetin Arık

2- İbrahim Bahçecioğlu

3- Aşkın Genç

4- Türker Tok

5- Tülin Temel

6- Şefika Aslı Eskici

7- Mustafa Utku Sarı

8- Kıvılcım Akdağ

9- Nazlı Erdoğan

Kırıkkale:

1- Hasan Biçer

2- Mustafa Demiral

3- Adem Şahin

Kırklareli

1- Türabi Kayan

2- Vecdi Gündoğdu

3- Mehmet Tuna Soykan

Kırşehir:

1- Osman Kök

2- Mehmet Ali Ekici

Kilis

1- Ali Tuna

2- Reşit Tayfun Alan

Kocaeli:

1- Fatma Kaplan Hürriyet

2- Haydar Akar

3- Tahsin Tarhan

4- Turan Dumlu

5- Cuma Karavar

6- Mehmet Tamer Solakoğlu

7- Kemal Nişancı

8- Utkan Güneş

9- Asude Fırat Özkan

10- Yakup Törk

11- Müzeyyen Topçu Tan

Konya:

1- Mustafa Hüsnü Bozkurt

2- Ali Cemal Cömert

3- Gülsüm Filorinalı

4- Mehmet Turgay Bilge

5- Deniz İndibi Çelik

6- Hüseyin Yağcı

7- Musa Gökçe 

8- Emine Balık

9- Mehmet Gayretli

10- Necati Sarıhan

11- Sefer İpek

12- Hakkı Dindar

13- Dursun Kaplan

14- Orhan Kaya

Kütahya:

1- Ali Fazıl Kasap

2- Fisun Yıldız

3- Hüseyin Dalkılıç

4- Hüsnü İnanç

Malatya:

1- Veli Ağbaba

2- Erdem Hüsnü Aslanoğlu

3- Berna Karadaş

4- Memba Kuşcu

5- Yusuf Sürücü

6- Etem Körükmez

Manisa

1- Özgür Özel

2- Mazlum Nurlu

3- Tur Yıldız Biçer

4- Mustafa Başgülşen

5- Sabri Temel

6- Abdullah Saka 

7- Zerrin Mastan 

8- Hayriye Hacet

9- Hakan Tatar

Mardin:

1- Mehmet Muhittin Araç

2- Abdülvahap Ay

3- Bayram Adnan Kaya

4- Abdülaziz Sayğın

5- Abdulhalim Taş

6 - Şükrü Akman

Mersin:

1- Hüseyin Çamak

2- Durmuş Fikri Sağlar

3- Aytuğ Atıcı  

4- Serdal Kuyucuoğlu

5- Sibel Gazi Tabel

6- Ebru Çalışkan

7- Seyit Özananar

8- Semra Kabasakal

9- Nevin Zaimoğlu

10- Celal Çelik

11- Şerife Arıcı Yıldız

Muğla:

1- Akın Üstündağ

2- Ömer Süha Aldan 

3- Nurettin Demir

4- Burak Erbay 

5- Emrah Doğu

6- Süleyman Girgin

Muş:

1- Mustafa Fırat

2- Yıldırım Paçal

3- Ekrem Dizdaroğlu

Nevşehir:

1- Osman Fahri Ertik

2- Mehmet Seyhan Duru

3- Fulya Gülşen Altınsoy

Niğde:

1- Ömer Fethi Gürer

2- Sevgi Özbek

3- Ramazan Ertan 

Ordu:

1- Seyit Torun

2- Mustafa Adıgüzel

3- İsa Maral

4- Nuray Ataoğlu

5- Zekai Sana

Osmaniye: 

1- Nihat Çerçi

2- Galip Kutlu Haktan

3- Serpil Düzgün

4- Zeynep Demirbüker

Rize:

1- Kemal Köymen

2- Çetin Keçeli 

3- Ali Şahinler

Sakarya: 

1- Engin Özkoç

2- Hüseyin Avni Şahin

3- Erdoğan Isır

4- Ayhan Bal

5- Elif Asiye Başer

6- Ayşe Kılıç

7- İlker Yılmaz

Samsun:

1- Kemal Zeybek 

2- Hayati Tekin

3- Şaban Sevinç 

4- Neslihan Hancıoğlu

5- Müşfik Veysel Erdoğan

6- Fatma Necile Çokay

7- Şevki Yılmaz

8- Cem Yılmaz

9- Nurcihan Tomrukçu

Siirt: 

1- Cemal Silah

2- Özlem Gediz

3- Mehmet Ali Engin Koyuncu 

Sinop:

1- Barış Karadeniz

2- Tugay Dincel

Sivas:

1- Ali Akyıldız

2- Haydar Gölbaşı 

3- Ulaş Karasu

4- Filiz Gür

5- Mehmet Kavas

Şanlıurfa:

1- Mehmet Vedat Melik

2- Ali Ersöz

3- Sedat Sağır

4- Hale Soran 

5- Akile Yektaş

6- Mehmet Recai Üstündağ

7- Murat Yazar

8- Ferit Öncel

9- Mehmet Faruk Gökkan

10- Mahmut Han Şahin

11- Hasan Kongül

12- Kemal Eşsiz

Şırnak:

1- Mehmet Bilir

2- Selahattin Uğur

3- Muzaffer Cingü

4- Salih Uğur

Tekirdağ:

1- Faik Öztrak 

2- Canan Yüceer

3- Emre Köprülü

4- İlhami Özcan Aygun

5- Arzu Mandalı Sucu

6- Şerafetdin Terzi

Tokat:

1- Kadim Durmaz

2- Melih Yardımcı 

3- Hüseyin Tunç

4- Şafak Bayındır

5- Tahir Yıldırım

Trabzon:

1- Haluk Pekşen 

2- Yavuz Karan 

3- Ahmet Kaya

4- Murat Özçilingir 

5- Ali Türen Öztürk

6- Cemil Bozbaş 

Tunceli:

1- Gürsel Erol 

2- Polat Şaroğlu

Uşak:

1- Özkan Yalım 

2- Ali Erdoğan

3 - İsmet Akın

Van:

1- Cemal Şen

2- Mehmet Kurukcu

3- Serap Alkan

4- Kasım Beyaz

5- Şanel Güloğlu

6- Fırat Kuvetli

7- Sıraceddin İldeş

8- Nevzat Koç

Yalova:

1- Muharrem İnce

2- Murat Ocak

Yozgat:

1- Onur Kaytan

2- Ahmet Peker

3- Ahmet Karahan

4- Kemal Bayramoğlu

Zonguldak:

1- Şerafettin Turpcu

2- Ünal Demirtaş

3- Harun Akın

4- Deniz Yavuzyılmaz

5- Buket Müftüoğlu

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.