İşte Cumhurbaşkanı Gül'ün en çok güldüğü an

Erciyes Dağı'nda kar keyfi yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Kar kaplanları' grubunun gösterisini ve kar banyonu izlerken kahkahalarına hakim olamadı

10 Nisan 2011, Pazar 16:59
A A

Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, Erciyes Dağı’nda kar keyfi yaptı. Dağda kayak kıyafetleriyle yürüyen görmeyen 2 kayakçının iradesini öven, kar banyosu yapan ’Kar kaplanlarını’ izleyen, dağın zirvesine dogru hatıra fotografı çektiren Cumhurbaşkanı Gül, "Erciyes bir harika. Bu dağın kıymetini bilmeliyiz" dedi. Gül, gazetecilere lise yıllarında dağa makosen ayakkabı ile çıkıp, kent merkezine kadar arkadaşlarıyla nasıl yürüdüğünü anlattı.

Geceyi Erciyes Dağı’nda geçiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Mirada Del Lago Otel’de, Erciyes ile ilgili görsel brifing verildi. Birifinge Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı. Kayseri Büyükşehir Belediye başkanı Mehmet Özhaseki, Erciyes Dağı’nın master plan sayesinde sadece Türkiye’nin değil, Avrupa, Balkanlar ve Ortadoğu’nun önemli kış sporları ve turizm merkezi olacağını söyledi. Özhaseki, "6 bin yıllık tarihi olan Kayseri, Kapadokya’ya açılan ilk kapıdır. O nedenle Erciyes Master Projesi’ni Kapadokya Projesi ile bütünleştireceğiz. Avrupa ve birçok yerde olduğu gibi dağlardan para kazanmak için Erciyes’te kolları sıvadık. Kültür ve doğa turizmi günümüzde daha çok ön plana çıkmaktadır. Erciyes Dağı’na, 2011 yılında 100 milyon dolarlık, yatırım gerçekleştireceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, ara ara sorular sorarak projeyle ilgili bilgiler aldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül toplam 350 milyon eoru’luk projenin umut verdiğini ancak, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait mevcut binanın görsel açıdan çirkinlik yarattığını ekledi. Bu arada dağda turizm işletmeciliği yapan Yozgatlı Ahmet Dündar Cumhurbaşkanına Ercilyes Dağı ile ilgili bestelediği şarkıyı okudu.

Adobe Flash Player Yükle

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erciyes Dağı’nın 2 bin 200 metre yüksekliğinde Tekir Yaylası’nda kaldığı otelden kayak kıyafeti ile yanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Mevlüt Bilici, Büyükşehir Belediye başkanı Mehmet Özhaseki ile birlikte tesisler bölgesine geldi. Cumhurbaşkanı Gül, hacılar dağcılık ve kayak Kulübü sporcularıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Buradan panoramik olarak Erciyes Dağı’nı izleyen Cumhurbaşkanı kayak ögretmenleri Veysel Değirmenci ve Zafer Demiryürek denetiminde orta istasyondan saatte 40 kilometre hızla kayan tamamen görme engelli memur Mahmut Selçuk ile Çağatay Aksöz’ü pistte kutlayıp, onlarla fotoğraf çektirdi. Gül, "Bu iradedir. Görenler kayak yapmıyor ama gördüğünüz gibi iki görme özürlü kardeşimiz, irade gösterip,azmederek, kayıyorlar. Kendilerini kutluyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, pistte, hoporlörden yayılan "Gesi bağlarında dolanılyorum, yitirdim yarimi aranıyorum" türküsü eşliğinde gazetecilere "Gençliğimde, o zaman buraya otobüs filan yoktu 5-6 arkadaş yürüyerek çıktık. Sonra da yine yaya olarak şehre döndük. Ayağımızda makosen ayakkabılarım vardı. Ertesi gün ayaklarımız şişti.O zaman böyle kayak filan yoktu. kent içinde kızaklar vardı" diye dert yandı.

Abdullah Gül, daha sonra ’Kar kaplanları’ grubunun gösterisini ve kar banyonu izledi. Kar üstünde soyunan ve karı vücutlarına sürenleri gülerek izleyen ve gözünden yaşlar gelen Cumhurbaşkanı Gül, "Hayatımda hiç bu kadar gülmemiştim. Allah iyiliğinizi versin" diye konuştu. Dağda kayak yapmaya ve gezmeye gelenlerle birlikte hatıra fotoğrafları çektiren cumhurbaşkanı Erciyes dağına karşı panoramik fotoğraf çektirdikten sonra, salep içti. Daha sonra da kar motoru sürdü. Cumhurbaşkanı dağda ikram edilen sucuk ekmek yedikten sonra Gül Üniversitesi toplantısına katıldı

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;