İşte en güzel güvercin

Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93'üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında; '1'inci Filo Kurtuluş Güvercin Güzellik Yarışması' düzenlendi. 6 kategoride düzenlenen yarışmada birinci olan güvercinlerin sahiplerine kupa verildi

Perşembe, 11 Nisan 2013 - 18:42

İşte en güzel güvercin

Şanlıurfa’nın kurtuluşunun 93’üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kültür ve Eğitim Merkezi’nde ilk kez düzenlenen güvercin yarışmasına; CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Belediye Başkan Vekili Fevzi Yücetepe, Belediye Başkan Yardımcıları, STK temsilcileri ile çok sayıda güvercin sever katıldı.

Şanlıurfa Belediyesi ve Kuş Sevenler Derneği işbirliğinde 6 kategoride düzenlenen ve yaklaşık 100 güvercinin katıldığı yarışma ilginç görüntülere sahne oldu.

Yarışma için oluşturulan jürinin önüne kurulan özel kafeste yarışmaya katılan güvercinler hayranlıkla izlendi. Sahipleri tarafından jürinin önüne çıkarılan güvercinler; duruşu, renk özellikleri, göz yapısı, ayak, göğüs, kuyruk, yapı, toka ve bel yapıları incelenerek puan verildi.

Güvercinleri titizlikle inceleyen jüri üyeleri değerlendirme sonucunda her dalda dereceye giren şampiyon olan güvercinlerin sahiplerine kupa, ilk 5’e girenlere ise başarı belgesi verildi.

İlk kez düzenlenen yarışma ile Şanlıurfa’nın bir başka özelliğini de kamuoyuna tanıttıklarını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, "Arap atı, keklik, ceylan gibi sembollerle ön plana çıkan Şanlıurfa aynı zamanda güvercin tutkusu ile de köklü kültüre sahiptir. Bu kültürün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına böyle bir yarışma düzenledik" dedi.

Yarışmada birinci olan güvercin sahibine kupasını veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu ise kendisinin de güvercinlere ilgi duyduğunu ve geçmişte güvercin beslediğini söyledi.

Ömer ŞULUL, DHA