İşte Genelkurmay'ın Berk raporu

Genelkurmay Başkanlığı, hakkında 'Ergenekon' iddiaları bulunan Orgeneral Saldıray Berk ile ilgili raporunu tamamladı

İşte Genelkurmay'ın Berk raporu

Genelkurmay Başkanlığı, “Ergenekon”a bağlı olarak faaliyet gösterdiği öne sürülen eski 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile ilgili raporunu tamamladı. Raporda, ''İddialar hiçbir belgeye dayanmayan kişisel ve farazi değerlendirmedir'' denildi.

Eklerle birlikte 500 sayfalık raporda Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Org. Erdal Ceylanoğlu’nun imzası var.

CNN Türk'ün ulaştığı raporun konusu, dönemin Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in Erzurum ve Erzincan'da “Ergenekon” terör örgütene bağlı olarak faaliyet gösterdiği iddiası. Orgeneral Berk, bu iddia nedeniyle Erzurum Özel Yetkili Savcılığı’nın hazırladığı iddianamade bir numaralı sanık konumunda bulunuyor.

CEYLANOĞLU’NUN İMZASI VAR

Genelkurmay Başkanlığı, iddiaları araştırmak üzere Mart ayında özel bir soruşturma heyeti oluşturdu. Heyetin başına Orgeneral Erdal Ceylanoğlu getirildi.

Heyet, Orgeneral Saldıray Berk' le birlikte 10 general, 16 subay, 2 astsubay ve bir uzman erbaşın ifadesine başvurdu. Yüzlerce belgeyi inceledi.

‘SEMİNERDE SADECE PKK KONUŞULDU’

Raporda, araştırılan ilk konu Saldıray Berk'in “seminer” adı altında darbe toplantıları yaptığı, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesinde imzası bulunduğu iddia edilen Albay Dursun Çiçek' in de bu toplantılarda katıldığı iddiasıydı.

Rapor, 3. Ordu’da Kara Kuvvetleri planmasına uygun olarak seminer düzenlendiğini, ancak konusunun PKK ile mücadele olduğunu vurguluyor.

Seminere katılan 17 askeri personelin de seminerde PKK dışında hiçbir konunun konuşulmadığı bilgisini verdiği kaydediliyor.

'ÇİÇEK ERZİNCAN’A GELMEDİ'

Albay Dursun Çiçek'in ise seminere katılmadığı gibi kesinlikle Erzincan'a gelmediği vurgulanıyor. Raporda, ''Deniz kurmay Albay 2006 yılından, karara kadar herhangi bir zamanda Erzurum’a geldiği bilgisi yoktur'' deniliyor.

KONVOY GEÇİŞİ

Heyet, Saldıray Berk'in Erzurum'daki savcılara gözdağı vermek amacıyla şehir merkezinde askeri konvoy geçişi planladığı iddiasını da araştırdı.

Söz konusu konvoyun, kış tatbikatı çerçevesinde planlı bir faaliyet olduğunu dikkat çekilen raporda, "Konvoyun savcıya gözdağı olarak yansıtılması, bir kısım medya tarafından kurgulanan gündem yaratma amaçlı maksatlı bir çarpıtmadır" deniliyor.

‘YASADIŞI İŞ YOK’

Raporun sonuç bölümünde ise savcının Saldıray Berk hakkında öne sürdüğü iddialarla ilgili hiçbir bilgi, belge, hazırlık ve uygulamaya rastlanılmadığına dikkat çekiliyor.

Raporda, "Orgeneral Berk' in silahlı terör örgütüne bağlı faliyet gösterdiği iddiası belgeye dayanmayan kişisel ve farazi değerlendirmelerdir. Yasal mevzuata aykırı hiçbir iş ve işleme rastlanılmamıştır" ifadesine yer veriliyor.

İŞTE RAPORDAKİ BAZI İDDİALAR VE YANITLARI:

İddia: Berk’in komutasındaki 3. orduda darbe planları yapıldı:

Yanıt 3. ordu iç güvenlik seminerleri, ilgili emirler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Seminerler emredilen maksatla icra edilmiştir.. Seminer toplantı salonu dışında başka hiçbir yerde yapılmamıştır. 

İddia: Albay Recep Gençoğlu, Erzurum’a getirildiği sırada, savcıya göz dağı vermek için Org. Saldıray Berk askeri araçları yürüttü.

Yanıt: 28 Ocak 2010 tarihinde yaptıkları intikal, 15 Ocak’ta planlanmıştır. İntikal il emniyet müdürlüğünün gerekli birimleriyle kontrol edilmiştir. Söz konusu intikal eğitimi, geçmiş dönemlerde icra edilen intikallerden farksızdır.

İddia: 3. ordu karargahında darbe görüşmeleri yapıldı iddiası:

Yanıt: Ordu karargahının kayıtlarında yapılan incelemelerde, iddiayı doğrulayacak herhangi bir bulguya rastlanılmamıştır.

2