İşte ideal seksin süresi

Yapılan araştırmalar, uzun seks seanslarının aslında 'şehir efsanesi' sayılması gerektiğini söylüyor

İşte ideal seksin süresi

POSTA İNTERNET

Sex and The City ya da Umutsuz Ev Kadınları gibi popüler dizilerde sıkça dile getirilen üstün cinsel performans hikayeleri artık birer 'şehir efsanesi' olma yolunda... Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, tatmin edici bir cinsel ilişkinin öyle saatler sürmesi gerekmediğini hatta dakikaların bile yeterli olduğunu gösterdi.

ABD'de faaliyet gösteren Seks Terapisi ve Araştırmaları Grubu'na bağlı psikolog, doktor, evlilik terapisti ve hemşirelerden oluşan 50 kişilik grup, konu hakkında bir çalışma hazırlamakta olan uzman Eric Corty ve Jenay Guardiani'ye, doldurdukları anketlerle yardımcı oldu.

ONLARCA YILLIK DENEYİM

ABD ve Kanada çapında onlarca yıl boyunca, cinsel sorunları olan binlerce hastaya bakmış bu kişilerin verdiği cevaplar doğrultusunda, cinsel ilişki süreleri ve tatmin edicilik değerleri şöyle çıktı:

SEKS SÜRELERİ VE TATMİN KARNESİ10 dakika civarını 'mükemmel' olarak tanımlayan araştırmada sonuçlar şöyle:

3 ila 7 dakika arası: Yeterli

7 ila 13 dakika arası: Arzu edilen

13 dakikadan fazlası: Yorucu

Bu sonuçları açıklayan bilim adamları, tatmin edici bir seks yaşamı için saatler süren cinsel ilişkiler gerektiği yönündeki inanışların birer efsaneden ibaret olduğunu söylerken, yeni bulguların çiftleri psikolojik olarak da rahatlatacağını belirtiyor.

POSTA İNTERNET

2