İşte insanlığın geldiği nokta

Önüne gelene konut kredisi kullandırarak kriz yaratan Amerikalı bankalar şimdi de gözünü yaşlılara dikti

07 Eylül 2009, Pazartesi 10:41
A A

Amerikalı bankalar paraya ihtiyacı olan yaşlı ve hastaların hayat sigortalarını almaya başladı. 1 milyon dolarlık sigortayı, 300-400 bin dolara alan bankalar prim ödemeye devam ediyor. Kişi öldüğünde teminatın tümüne sahip oluyor.

 YENİ BİR KAZANÇ KAPISI

Amerikalı bankalar yeni kazanç kapısı buldu. Emlak kredilerinde çöküş sonrasında büyük sorunlar yaşayan bankalar yeni dönemde daha fazla para kazanabilmek için akıllara durgunluk veren bir plan üzerinde çalışıyor. New York Times’ın haberine göre, bankalar yaşlı ve hastaların hayat sigortasını alarak, mortgage (konut kredisi) piyasasında yaşadıkları sorunları telafi etmeye çalışacak.

 PARASIZLARA GİDECEKLER

Plana göre bankalar, paraya ihtiyacı olan hasta ve yaşlıların hayat sigortalarını değerinin altında alacak. Örneğin, 1 milyon dolarlık hayat sigortası, 400 bin dolara alınacak. Bankalar paraya ihtiyaç duyan insanlara 400 bin dolar verecek fakat karşılığında 1 milyon dolarlık sigortanın sahibi olacak. Ardından da satın aldıkları hayat sigortası poliçelerinin primini ödemeye devam edecek.

TAHVİLE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Daha sonraki aşama şöyle işleyecek: Bankalarca satın alınan hayat sigortaları, bir havuzda toplanıp tahvile dönüştürülecek. Tahviller, yatırımcılara satılacak. Dolayısıyla tahviller büyük bir emeklilik fonu muamelesi görecek. Tahvil ihraççısı bankalar sigorta poliçelerinin ilk sahipleri öldüğünde poliçelerdeki miktar kadar parayı alacak. Uygulamanın 500 milyar dolarlık bir piyasa yaratması bekleniyor

 ERKEN ÖLEN KAZANDIRACAK

Bankalar kanser gibi hastalığı olanlarla çok yaşlıları tercih ediyor. Çünkü sigorta sahibi ne kadar erken ölürse hem banka hem tahvil alanın kârı artacak. Banka parayı erken alırsa tahvil havuzunu büyütebilecek. Bu durum tahvillerin değerini artıracak. Sigorta sahibi uzun yaşarsa banka ve yatırımcı az kazanacak hatta zarar edecek. Burada gerçek zarara uğrayan ise sigorta sahiplerinin mirasçıları.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;