İşte işsizliğin fotoğrafı

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde, TİGEM tarafından alınacak 198 daimi işçi için İŞKUR'a 5 günde müracaat edenlerin sayısı 12 bin 700'e ulaştı

İşte işsizliğin fotoğrafı

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından alınacak 198 daimi işçi için işsizlerin kuyrukta bekleyişleri devam sürüyor.

Pazartesi günü İŞKUR tarafından TİGEM'de traktör sürücüsü, kaynakçı, oto elektrikçi, dizel motor ustası, torna ustası, zirai aletler ustası, pompa ustası ve sulama ustasının alınacağı alanda iş ilanını açıklaması üzerine 5 gün içersinde müracaat edenlerin sayısı 12 bin 700'e ulaştı.

"3 GÜNDÜR SİMİT VA ÇAYLA BESLENİYORUM"

Metrelerce uzunlukta kuyruk oluşturan işsizler arasındaki sıra tartışması nedeniyle çevik kuvvet ekibi mesai bitimine kadar İŞKUR önünde nöbet tutuyor. Kayıt olmak için 3 gün önce Viranşehir İlçesi'nden Şanlıurfa'ya geldiğini söyleyen 5 çocuk babası 35 yaşındaki Ramazan Çiçek, "İş bulmak umuduyla 3 gündür bu kapı önünde kayıt sırasını bekliyorum.

Cebimde sadece 15 lira yol parası var. 3 gündür simit ve çayla karnımı doyuruyorum. Bu kadar kalabalık karışışında işe girecek umudum yok ama beklemekten başka çarem yok. Bölgemizde iş yok fabrika yok kış ayında çoluk ve çocukla aç sefalet içersindeyiz" dedi.

13 Ocak'a kadar kayıtların devam edeceğini açıklayan İŞKUR yetkilileri, müracaat sayısının 15 ile 20 bine kadar yükselebileceğini tahmin ettiklerini belirttiler.

ALi LEYLAK/ŞANLIURFA (DHA)