İşte mükemmel futbolcu

Ünlü goal.com sitesi Dünya Kupası'nda forma giyen futbolculardan mükemmel oyuncuyu inşa etti

15 Temmuz 2010, Perşembe 08:41
A A

MÜKEMMEL FUTBOLCU KİMLERDEN OLUŞUYOR
KAFA: DİEGO FORLAN (URUGUAY) Altın Top’un sahibi olan oyuncu, turnuvayı 5 golle kapattı. Forlan, hem futbolcu zekası hem de hava toplarındaki hakimiyeti sonucunda attığı kafa golleriyle Uruguay’ın tam 40 yıl sonra yarı finale çıkmasında büyük katkı sağladı.

GÖZ: M. ÖZİL (ALMANYA) Almanya’nın üstün oyunun farklı taktikler gerektiği ifade edilirken, Özil’in bu organizasyonun merkezindeki isim olarak, pozisyonları en iyi şekilde süzdüğü kaydedildi.

BURUN: DAVİD VİLLA (İSPANYA) 2010 Dünya Kupası’nı toplam 8 gol atarak kazanan İspanya’nın bu başarısında kaydettiği 5 golle büyük pay sahibi olan David Villa’nın “golün kokusunu alan bir buruna sahip olarak hücum hattından nerede ve ne zaman olunacağını” iyi bildiği ifade edildi.

AĞIZ: FRANK LAMPARD (İNGİLTERE) İngiltere, gruptan çıkamama tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Terry’nin, oyuncuların teknik direktör Fabio Capello’nun taktikleriyle ilgili toplantı yaptıklarını basına açıklayınca takım karışmıştı. Ortamı yumuşatan açıklamalar yapan Frank Lampard, bu diplomatik manevrasıyla değerlendirmeye girdi.

KALP: ASAMOAH GYAN (GANA) Afrika kıtasında düzenlenen ilk Dünya Kupası’nda kıtanın ikinci turdaki tek temsilcisi olan Gana’nın parlayan yıldızı attığı kritik 3 golle Asamoah Gyan oldu. Gyan, “mükemmel oyuncu”ya kalbini verdi.

ELLER: LUİS SUAREZ (URUGUAY) Uruguay-Gana maçının 120. dakikasında kale çizgisini geçmekte olan topa elle müdahale ederek gol olmasını önleyen Suarez, aldığı riskin karşılığı Gyan’ın penaltıyı kaçırmasıyla aldı. Suarez, Maradona’yla özdeşleşen “Tanrı’nın eli” unvanının yeni sahibi olduğunu savunmuştu.

AKCİĞER: SCHWEİNSTEİGER (ALMANYA) Turnuvada oynadığı 7 maçta toplam 79.80 kilometre kat ederek bu alanda lider olan İspanya’dan Xavi’nin sadece 400 metre gerisinde kalan Bastian Schweinsteiger, enerjisi ve yaptığı koşularla listede yer aldı.

HERNANDEZ (MEKSİKA) Hernandez, saatte 32.15 kilometrelik süratiyle turnuvanın en hızlı futbolcusu oldu.

SOL AYAK: BRONCKHORST (HOLLANDA) Uruguay maçında sol ayağıyla 32 metre uzaklıktan çıkardığı müthiş füzeyi kalenin üst köşesine göndermeyi başaran Hollandalı Giovanni van Bronckhorst, turnuvanın en güzel gollerinde birine imza attı.

SAĞ AYAK: SNEİJDER (HOLLANDA) Hollanda’nın 1978’den sonra ilk kez finale çıkmasında attığı 5 golle büyük katkı sağlayan Wesley Sneijder, gollerinin üçünü sağ ayağıyla kaydetti.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;