İşte Nusret Gökçe'nin Amerika'daki yuvası

Dünyada saltbae hastagi ve lakabı ile sosyal medya fenomeni haline gelen Nusr-Et Steakhouse'un patronu Nusret Gökçe Amerika'daki ilk şubesini açtığı Miami'ye yerleşti. Bir süre burada kalacak olan Nusret lüks bir otelde suit kiraladı

28 Kasım 2017, Salı 15:10
A A

Narcos'un tanıtımından sonra, ünlü rapçi Diddy ile aynı videoda buluşan Nusret Gökçe'nin işleri, şöhretiyle orantılı olarak artıyor.

Dubai'nin ardından Amerika'ya açılan Nusret'in son durağı Miami oldu. Ekim ayından beri sürekli Miami'ye giden işletmeci 4 Kasım'da yeni restoranını açtı.

Bir süre Miami'deki mekanının başında duracak olan  Nusret Gökçe, restoranına 450 metre uzaklıktaki lüks bir otelden suit kiraladı.

36. katta bulunan ve 70 metrekare büyüklüğündeki 1 1 suit otel dairesi okyanus manzaralı.

Geceliği 2.250 TL olan rezidans tarzındaki yuvasını Nusret Gökçe, bir aylığına kiraladı.

Nusret , 1 ay konaklama için 70 bin TL ödedi. (Aytekin Teker-Habertürk)

NUSRET GÖKÇE KİMDİR?

NUSRET GÖKÇE KİMDİR?

1983 yılında Erzurum'da dünyaya gelen Nusret Gökçe, maden işçisi bir babanın 5 evladından birisidir. Henüz iki yaşındayken ailesiyle birlikte Erzurum'dan Darıca'ya göç eden Nusret, maddi sebepler dolayısıyla Darıca Faik Şahenk Ortaokulu'nu altıncı sınıfta bırakmak zorunda kalmıştır.

Meslek hayatına Bostancı'daki kasaplar çarşısında başlayan Nusret, uzun bir süre kasap çıraklığı yapmıştır. Büyük bir kasap dükkanında 10 ustayla aynı anda çalışan Nusret, günde 18 saat aktif olarak çalışmıştır. Et doğramadaki profesyonelliğini dar zamanda çok iş yapma konusuna borçlu olan Nusret, ilk olarak 2007 yılında İstinye Park'ta açılan kasap-restoran konseptinde çalışmaya başlamıştır. Bu deneyimin ardından dünya üzerindeki diğer restoran konseptlerini görmek isteyen genç girişimci, Arjantin'e doğru yola çıkmıştır.

Cebindeki son parası ve kredi kartından çektiği 7 bin TL ile gittiği Arjantin'de kasapları ve restoranları gezen Nusret, sektör hakkında fikir edinmeyi başarmıştır.

Türkiye'ye döndüğünde aynı işyerinde çalışmaya devam eden Nusret, bu deneyimleri işine aktarmayı başarmıştır. 'Lokum', 'Ceviz', 'Kafes' gibi  et türlerini ilk kez kendisinin yaptığını iddia eden dünyaca ünlü restoran sahibi, bu kez yeni deneyimler için Amerika'ya gitmeyi kafasına koymuştur. Zor şartlar altında aldığı üç aylık Amerika vizesinin ardından New York'un en bilindik dört restoranında para almadan çalışmış ve yaptığı mönü New York Times'da yayınlanmıştır.

Nusr-et Steakhouse, 2010 yılında Etiler’de Nusret Gökçe ve Mithat Erdem ortaklığı ile kurulmuştur. 2010 yılında başlayan Nusret Gökçe ve Mithat Erdem ortaklığı tüm Nusr-Et Steakhouse’larda hali hazırda devam etmektedir.

2009 yılına kadar tek olarak devam ettiği işletmesine, 2012 yılı itibariyle Doğuş Grubu ortak olmuştur. Eskiden bin 800 TL maaşla çalıştığını, şu an ise 400 çalışan istihdam ettiğini belirten Nusret, yaptığı etleri yemek için yurt dışından özel jetleriyle müşterilerinin geldiğini ve bunun kendisi için büyük bir mutluk olduğunu ifade ediyor.

NUSRET'İN SOSYAL MEDYAYI SALLAYAN PAYLAŞIMLARI

NUSRET'İN SOSYAL MEDYAYI SALLAYAN PAYLAŞIMLARI

'Im ready dedi'

Kuzuyu yatırdık :)'

'Davay davay dedi'

'Benden fazla çalışıyorsun dedi'

'Parça güzel olunca ben'

'Sizi gidi heyvan eti yemisler dedi'

'No money no honey dedi'

'Bi ara beni de keser misin sen güzel kesiyormuşsun dedi'

'Rihanna da bizden yiyor'

'Derya kuzuları bunlar'

'Ecele neke dedi'

'Çiğ çiğ yerim dedi'

'Müge Anlı kaybolan danaları da bulucam dedi'

'Fıstık ezmesi yapalım mı' dedi

'Herkes bize biz sana dediler'

'I love you cimbom dedi'

'Bir teselli ver dedi'

'Organik adamsın dediler'