İşte Sarkozy'nin Libya açıklamaları

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Paris'teki zirvenin ardından kritik bir açıklama yaptı. İşte Sarkozy'nin açıklamasından önemli noktalar:

19 Mart 2011, Cumartesi 22:22
A A

- 1973 numaralı kararı uygulamaya karar verdik. Sivil nüfusa yönelik katliamın durdurulması için gerekli adımları atmaya karar verdik.

- Fransız uçakları şu an itibariyle gerekli müdahaleyi gerçekleştirmek üzere hazır bekliyorlar. Dün itibariyle Fransa, ABD ve bazı Arap ülkeleriyle birlikte gerekli adımları atma konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.  

-Son haftalarda sivil nüfusa yönelik saldırılar olduğunu görüyoruz. Kaddafi, defalarca yapmış olduğumuz uyarıları gözardı etti ve Arap halkı kendilerini şu anda buldukları durumdan kurtarma hakkına sahipler.

- Özellikle insan hakları ve demokrasi değerlerini paylaşanlar açısından Arap dünyasında yaşanan büyük bir umut ışığı oldu. Birtakım riskler de söz konusu. Gençlerin ve Arap halklarının yaşadığı zorluklar karşısında gerekli destek verilmeli.

- Libya’da bir nüfus yalnızca nasıl yönetileceğini seçmek istediği için ölümcül tehlike ile karşı karşıya. Libya’nın geleceğini seçmek Libyalıların elinde olmak zorundadır. Onların hayatını almak için bu müdahale gerçekleştirilmiyor.

- Bugün Libya’ya müdahalemiz gerçekleşecek. Bu müdahale BM Güvenlik Konseyi kararı altında gerçekleştiriyoruz. Elbette Arap ülkelerinden ortaklarımızla birlikte bunu yapıyoruz. Kendi halkını öldüren bir lidere karşı bu müdahaleyi yapıyoruz.

- Bir kez daha Kaddafi’ye saldırganlığı durdurması çağrısında bulunuyoruz ve bunu bütün samimiyetimle söylüyorum herkesin sorumluluklarını üstlenmesi gerekiyor.

- Bu çok ciddi bir karar. Aldığımız bu karar çok ciddi bir karar. ABD, Arap ülkelerinden ortaklarımız tarihe karşı bu yükümlülüğü gerçekleştirmemiz gerekiyor. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;