İşte yeni rekortmen: 104.3 milyon $

Londra'daki müzayedede Alberto Giacometti'ye ait 'Yürüyen Adam I' heykeli 'dünya tarihinde açık artırmada satılan en pahalı sanat eseri' oldu

04 Şubat 2010, Perşembe 12:54
A A

İngiltere'nin başkenti Londra'da, Sotheby's Müzayede Evi tarafından yapılan açık artırmada bir dünya rekoruna imza atıldı. İsviçreli 20'nci yüzyıl sanatçısı Alberto Giacometti'nin ‘Homme Qui Marche I' (Yürüyen Adam I) adlı bronz heykeli, 65 milyon sterlin (104.3 milyon dolar) gibi rekor bir fiyata alıcı buldu.

ALICININ İSMİ AÇIKLANMADI

Müzayedeye telefonla katılan ve ismi açıklanmayan kişinin verdiği fiyat, açık artırmada bir sanat eserine verilmiş en yüksek rakam olarak tarihe geçti.

Bundan önceki rekor, 2004 yılında New York'ta açık artırmayla satılan, Pablo Picasso'nun 1905 tarihli 'Pipolu Çocuk' tablosuna aitti. O tablo, 104.17 milyon dolara satılmıştı. Ondan da önceki rekor ise 1990 yılından itibaren Vincent Van Gogh'a aitti.

12 MİLYON STERLİNDEN AÇILDI

Gerçek insanla aynı ebatlardaki 'Yürüyen Adam' heykelinin açılış fiyatı sadece 12 milyon sterlindi.  Sotheby's yetkilileri, müzayedede 10 kişi arasında geçen teklif savaşının sadece 8 dakika sürdüğünü ve dünya rekoruna ulaşıldığını söyledi.

1 metre 83 santimetre boyundaki bronz heykel, Giacometti'nin, insan formuyla oynayarak ortaya çıkardığı eserlerin en önemlisi olarak görülüyor ve bu figür, sıradan insanın mütevazılığını ve insanlığı sembolize ediyor.  Sanatçının olgunluk dönemi eserlerinden olan 'Yürüyen Adam I', çok nadide bir eser olarak görülüyor.

POSTA İNTERNET

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;