İşte yenilenen Çankaya Köşkü

İşte yenilenen Çankaya Köşkü

30 Ekim 2010, Cumartesi 10:08
A A

Çankaya Köşkü'nün Haziran ayında başlayan ve geçtiğimiz günlerde tamamlanan çalışmalarla adeta baştan aşağı yenilenen şeref holü ve resepsiyon salonları, Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda ilk kez ‘görücüye’ çıktı.Fotoğraflar: Cem Öksüz / AA

Köşk'te yapılan yenilenme ‘neo-klasik’ olarak ifade edilirken, Selçuklu dönemine ait çizgiler de restorasyonda kullanıldı.

Ağırlıklı olarak bej ve açık kahverengi renkler kullanılırken, Köşk'teki bu değişim beğeni topladı. Yenilikler kapsamında, resepsiyon salonunda bulunan sahnede asansörlü hale geldi. Sahne istenildiğinde üç kademeli olarak, daha işlevsel olarak kullanılabilecek.

Ayrıca, resepsiyon salonunun dört bir yanına konulan ‘robot kamera’lar da dikkat çekti. Hol ve salonlar yapıldığı tarihten bugüne kadar ilk defa yenilenirken, 20 yıl önce yapılan bu yapılarda; öncelikle depreme karşı bina güçlendirilmesi yapıldı. Zemin, tavan ve duvarlarda meydana gelen çatlakların oluşturduğu riskler giderildi ve ahşap kısımdaki çürümeler yenilendi.

Elektronik ve mekanik tesisatlar daha işlevsel ve sağlıklı çalışabilir hale getirilirken, ses, görüntü, aydınlatma ve sahne sistemleri günümüz teknolojisine uygun kaliteli bir yapıya kavuşturuldu. Köşk'ün çalışamaz halde atıl duran mutfağı da yenilenerek devreye alındı.

Resepsiyon salonları, engelli vatandaşlar için mevzuat gereği yeniden düzenlenerek yapılırken, bu vatandaşların salonları sorunsuz kullanabilmeleri sağlandı.

Köşk'teki yenileme kapsamında ısı yalıtımı ve başta yangın olmak üzere her türlü riske karşı otomasyon sistemi kurularak gerekli tedbir alındı.

Başta merdivenler olmak üzere mimari işlev yetirsizlikleri giderilerek, dekorasyon açısından günün koşullarına uygun bir yenilenme sağlandı.