İstenmeyen o bebek öldü!

Mardin'in Bilge köyünde gerçekleştirilen katliamda katledilen aileden olan Asuman Çelebi'nin karnındaki bebeğinin ölü doğması şüpheli bulununca soruşturma başlatıldı

İstenmeyen o bebek öldü!

Mardin’in Mazıdağı ilçesi Bilge köyünde geçen mayısta katliam yaşanmış, çocuk-kadın demeden 44 kişi öldürülmüştü. Kanlı saldırıda ölenler de öldürenler de aynı soyadını taşıyordu: Çelebi. O günlerde katliam kadar, 22 yaşındaki Asuman Çelebi adlı kadının yaptığı zor seçim de günlerce tartışılmıştı. Asuman’ın babası katledilen aileye mensuptu. Kocası Şükrü Çelebi’nin 6 kardeşi ise saldırıyı gerçekleştirdikleri iddiasıyla tutuklanmıştı.

SEZARYANLE ALINDI

Saldırganların yakınları can korkusuyla köyü terk etmek zorunda kalmıştı. Asuman Çelebi ise köyü terk eden kocası ile gitmeyip baba evinde kalmayı tercih etmişti. Asuman Çelebi bu seçimi yaparken 1 yaşındaki oğlu Kadir’i de babasıyla göndermişti. Çünkü babası Asuman’a “Kadir’e bir şey olursa bizden bilirler” demişti.

O günlerde 3 aylık hamile olan Asuman Çelebi’nin karnındaki bebek de tartışma konusu olmuştu. Asuman Çelebi geçen pazar günü karnındaki bebeğinin hiç hareket etmediğini fark edince, yakınları tarafından hastaneye götürüldü. Yapılan muayenede kız olan bebeğin anne rahminde öldüğü tespit edildi. Ölü bebek sezaryenle alındı ve Bilge köyünde toprağa verildi. Asuman Çelebi’nin karnındaki 9 aylık bebeğin ölümü şüpheli bulununca Sağlık Bakanlığı ve savcılık soruşturma başlattı.

DHA