İşyerine uçarak gitmek mümkün

1965 yılında James Bond filminde Sean Connery'i uçuran 'kişisel jet' gerçek oldu. Sırta takılan jet sayesinde işe uçarak gitmek mümkün

16 Nisan 2011, Cumartesi 11:05
A A

İlk olarak 1965 yılında James Bond filminde Sean Connery’yi göklere çıkaran sırt çantası şeklindeki kişisel jet hayali nihayet gerçek oldu. “Martin Jetpack” adı verilen jet motoru 45 yıllık çalışmanın sonucunda ortaya çıktı.

Gleen Martin tarafından geliştirilen “Jet adam”ın deneme sürüşü başarıyla gerçekleştirilerek lisans almaya hak kazandı. 7 dakikalık test sürüşünde alet 33 metre yüksekliğe ve saatte 100 kilometre hıza oluştı. Bir kaç ay içinde piyasaya çıkacak olan Martin Jetpack, 125 kilogram ağırlında. 200 beygirlik 2 litrelik motora sahip olan alet, 2 litrelik yakıtla yarım saat havada kalabiliyor.

Satış fiyatı 75 bin dolar olan karbon fiber alaşımlı Martin Jetpack için şimdiye kadar 2 bin 500 sipariş aldığını belirten Gleen Martin, “Genellikle kısa bir eğitimden sonra işe uçarak gitmek isteyen milyarder işadamları ilgi gösteriyor. Turistik tesisler de eğlence amaclı satın almak istiyor” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;