İtalya yerden yere vuruluyor

Son dünya şampiyonu İtalya'nın bu kez daha ilk turda tek bir galibiyet bile alamadan elenmesi ülke genelinde derin bir üzüntü yarattı

25 Haziran 2010, Cuma 12:45
A A

İtalyan gazeteleri, Gökmavililerin dün Slovakya’ya 3-2 yenilerek elenmelerini bugün manşetten verdi.

Hezimetin faturası, teknik direktör Marcello Lippi başta olmak üzere oyunculara ve de İtalya Futbol Federasyonu’na kesildi. İtalya’nın en yüksek tirajlı gazetesi olan La Gazzetta dello Sport, yaşanan hezimeti "Her şey kapkara" manşetiyle özetledi.

Alt başlıkta ise "Tüm zamanların en kötü İtalya’sı elendi" cümlesine yer verildi. Corrire dello Sport gazetesi de "Utanç!" biçiminde tek kelimelik bir manşet atmayı yeğledi.

Manşetin alt ve üst başlıklarında ise yaşanan hezimet şu cümlelerle özetlendi: "Slovakya bizi dünya kupasından eledi. İtalya bakılamayacak denli kötüydü. Suç Lippi’nin, oyuncuların ve de federasyonun."

İTALYAN MOZZERELALAR

Torino merkezli Tuttosport gazetesi de hezimeti çok daha ağır ifadelerle eleştirdi. Tuttosport’un, İtalyanların genelde pizzada kullandıkları yumuşak ve taze peynirlerden biri olan "mozzarella"dan esinlenen bir manşeti yeğlemesi dikkati çekti.

"Mozzarella" kelimesinin peynir adı olmasının yanı sıra mecazi olarak "mecalsiz, bitkin, sünepe, sümsük" anlamına da gelmesinden hareket eden Tuttosport, "İtalyan mozzarellalar" manşetiyle çıktı.

Lippi, ’Suç benim. Tüm taraftardan özür diliyorum’ derken, Gattuso ise ’Dibe vurduk. Bizleri utancın şövalyeleri ilan etseler yeridir’ diye konuştu." İtalya’nın elenmesi günlük haber gazetelerinde de manşetten verildi.

Corrire della Sera, "Gökmavililerde hezimet ve utanç" manşetiyle çıkarken, La Repubblica gazetesi ise "Gökmavililerde utanç ve gözyaşı" manşetini seçti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;