İtalya'da ırkçılık: Müslüman işçi istemiyoruz'

Koalisyon ortağı Kuzey Birliği Partisi, 'İl meclisine Müslüman işçiler alınmamalı' dedi

İtalya'da ırkçılık: Müslüman işçi istemiyoruz'

İtalya’nın Trento kentinde iktidarın koalisyon ortağı Kuzey Birliği Partisi (KBP), il meclisine Müslüman işçilerin girişine izin verilmemesini istedi. İl Meclisi Başkanı Giovanni Kessler’in, KBP’li üyelerden gelen bu talebi, "ayrımcılık yapılamaz" gerekçesiyle geri çevirdiği öğrenildi. 

KBP partisi, İslam karşıtı çıkışlarına bir yenisini daha ekledi. Trento İl Meclisinde KBP Grup Başkanı Alessandro Savoi, resmi bir yazı yazarak, resmi dairenin temizliğini yapan özel şirketle imzalanan sözleşmenin Müslüman işçi çalıştırdığı için feshedilmesini istedi. 

'MASALARIMIZI KARIŞTIRIP BİLGİ ÇALABİLİRLER'

Savoi, Müslüman işçilerin resmi dairelere temizlik amacıyla girmelerini "güvenlik tehdidi" olarak nitelediği başvurusunda, "Ofislerimizde Müslüman işçi istemiyoruz. Masalarımızda hassas bilgiler oluyor. Onlar bunları ele geçirebilirler" görüşünü savundu. 

Savoi, mektubunda şu ifadelere de yer verdi: "Biz İslam konusunda açıkça tavır sergileyen bir partiyiz. Bu dine bağlı işçilerin bizim ofislerimize rahatça girebilmeleri, bilgisayarlara dokunabilmeleri uygun olmayacağı gibi güvenlik açısından da tehlikelidir". Ana muhalefet konumundaki Demokrat Parti’ye mensup il meclisi üyesi Bruno Dorigatti, "KBP’liler bu denli endişeliyseler, kendi ofislerini kendileri temizlesinler. Bu, KBP’nin ırkçı kini körükleyen klasik saldırılarından biridir" dedi. 

Trento’daki CGIL sendikası tarafından yapılan açıklamada, KBP’nin önerisi "açıkça ırkçılık" olarak nitelenirken, Trento’daki mescit imamlarından Ebulhayr Bregheşe ise "Bu tam bir komedi. Birileri Müslümanlar üzerinden yine kendi propagandalarını yapma peşinde" diye konuştu.