İtalya'da yolsuzluk skandalı!

İtalya'da 4 kişinin tutuklandığı, 51 kişinin de soruşturma altına alındığı büyük altyapı projelerine ilişkin yolsuzluk soruşturması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Maurizio Lupi'ye kadar dayandı. Bakanın oğlunun, başta pahalı Rolex bir saat olmak üzere işadamlarından hediyeler ve iş aldığı öne sürülüyor

17 Mart 2015, Salı 20:54
A A

Floransa Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, başta Expo 2015 kapsamındaki inşaatlar olmak üzere, bazı liman ve otoyol projeleri, Milano-Verona ve Floransa-Bolonya arası hızlı tren hattı, Roma ve Milano metroları gibi büyük projelerde yolsuzluk yapıldığı tespit edildi.

Yaklaşık 25 milyar Euro değerindeki söz konusu projelerde ihaleye fesat karıştırma, rüşvet verme ve alma ile zimmete para geçirme gibi suçları işledikleri öne sürülen bazı bürokrat ve işadamları gözaltına alındı. Bunlar arasında, uzun yıllar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda bürokrat olarak çalıştıktan sonra bu görevinden ayrılarak, şirketlere danışmanlık yapmaya başlayan Enrico Incalza ve yardımcısı Sandro Pacella ile işadamları Stefano Perotti ve Francesco Cavallo da yer alıyor.

BAKANA TAKIM ELBİSE, OĞLUNA ROLEX

Telefon dinlemelerinden elde edilen bilgiler ışığındaki iddialara göre, tutuklanan işadamları ayrıca, Bakan Maurizio Lupi’nin mühendis oğlu Luca Lupi’ye pahalı hediyeler ve saygın şirketlerde iş imkanı sundu. Stefano Peretti’nin sunduğu söz konusu hediyeler arasında, 10 bin 300 Euro değerindeki Rolex bir saatin de olduğu belirtildi. Tutuklanan işadamlarından Franco Cavallo’nun ise Bakan Maurizio Lupi’ye özel dikim pahalı bir takım elbise armağan ettiği öne sürüldü.

BAKAN: İSTİFAYI DÜŞÜNMÜYORUM


Muhalefet partileri, bürokratı Incalza’nın illegal faaliyetlerine göz yummuş olduğundan şüphelenilen Bakan Maurizio Lupi’ye istifa çağrısı yaptı. Sol Ekoloji ve Özgürlük (SEL) partisi, bakan hakkında parlamentoda bir soruşturma komisyonu kurulmasını istedi. Oğluna ve kendisine ilişkin iddiaların doğru olmadığını söyleyen Bakan Lupi, istifa etmeyi düşünmediğini açıklayarak, "Hiçbir suçu olmayan oğlumun gazetelerin birinci sayfasında yer alması içimi acıtıyor. Ben kimseden oğluma iş vermesini istemedim ki özgeçmişi başarılarla dolu olan oğlumun da buna ihtiyacı yok" dedi.

BAŞBAKAN: "YOLSUZLUK YAPANLARIN SIRTINI SIVAZLAMIYORUZ"

Yargıçlar Birliği Başkanı Rodolfo Sabelli, hükümeti yolsuzluk karşısında sert bir tutum almamakla ve yolsuzluğa bulaşanların sırtını sıvazlamakla suçladı.
Başbakan Matteo Renzi ise bunun doğru olmadığını belirterek, aksine yolsuzluğa ilişkin cezaların artırılması için çalıştıklarının altını çizdi. Renzi, bakana istifa çağrıları için henüz açıklama yapmadı.

Parlamentonun üst kanadı olan Cumhuriyet Senatosu Başkanı Pietro Grasso ise söz konusu yolsuzluk operasyonunun, buzdağının sadece görünen bir kısmı olduğunu iddia ederek, siyasileri göreve çağırdı.  Avrupa Birliği’nin (AB) 28 üyesi arasında yolsuzluğun en çok görüldüğü ülke olan İtalya’da, geçtiğimiz günlerde yolsuzluğa karşı sert önlemler içeren yasa tasarısı hazırlanmıştı.

Başbakan Renzi bunun içeriğini, "Artık hem çalıp hem de cezaevinden kurtulmak mümkün olmayacak. Yolsuzluktan ceza alanlar, bundan elde ettikleri kazancı son kuruşuna kadar devlete iade etmek zorunda kalacak" diye açıklamıştı.

Esma ÇAKIR/ ROMA,(İtalya),(DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;