İTÜ'lü öğrenciler 'Budist tapınağı' istiyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Mehmet Karaca'nın, öğrencilerden gelen cami isteğini değerlendirerek İTÜ'ye cami yapılacağını duyurmasının ardından İTÜ'lü öğrenciler “Budist tapınağı istiyoruz” diyerek kampanya başlattı

31 Mart 2015, Salı 05:00
A A

Kampanyaya yaklaşık 6 bin kişi destek verdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca, İTÜ24’ün sorularını yanıtladı. “Stratejik planın içinde kampüse cami yapılması gibi bir plan var mı?” sorusunu, “Var tabi. Her türlü plan var. Sadece cami de değil, isterlerse sinagog da açarız. Yeter ki talep gelsin” diye cevapladı.

Bu cevabın ardından İTÜ’lü öğrenciler ‘Budist tapınağı’ istediklerini belirtti.

Öğrenciler, “Rektörümüz Mehmet Karaca İTÜ’ye yeterli sayıda istek geldi diye cami yapacak. Ve istek olursa her şeyi yapacağını beyan etti. Biz de Budist tapınağı istiyoruz” diyerek imza kampanyası başlattı.

Kampanyaya 5 bin 858 kişi destek verdi. Rektör Karaca’nın talebe nasıl karşılık vereceği ise merak konusu. Öğrenciler imza kampanyasındaki nedenlerini şöyle sıraladı:

- Konfüçyanizm, Taoizm ve Budizm’le birkaç yıldır ilgileniyorum. Dini vecibelerimi yerine getirebileceğim bir alan olsa çok iyi olurdu. Tipitaka ve Mahayana Sutraları’nı okuyabileceğim huzurlu bir alan istiyorum.
- Dini ihtiyaçlarımı yerine getiremiyorum en yakın Budist tapınağı 2000 kilometre ötede kalıyor öğle tatillerinde gidip gelemiyorum.
- Ufak bir şey de olsa olur. Zaten sayımız fazla değil, olmadı sıkışırız.
- Dini ihtiyaçlarımı kampüs içinde yerine getirmek istiyorum.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;