İyi bir çift misiniz?

Psikolog Alexandra Sajko'nun hazırladığı test sorularını önce kendiniz cevaplayın sonra partnerinize verin. Cevaplamada yanlarında puanlar olan aşağıdaki tabloyu kullanın.

İyi bir çift misiniz?

ÖNCE PUANLAR...

0 Asla katılmıyorum
20 Katılmıyorum
40 Katılmaktan çok karşıyım
60 Karşı olmaktan çok katılıyorum
80 Katılıyorum
100 Şiddetle katılıyorum

İŞTE SORULAR...

1. Genel olarak ev işleriyle siz ilgileniyorsunuz.

2. Birlikte geleceğe ait planlardan konuşabiliyorsunuz.

3. Kendinizi ve ihtiyaçlarınızı sıkılmadan ifade edebiliyorsunuz ilişkinizde.

4. Partnerinizi dinliyorsunuz.

5. Birlikte yaşaması kolay bir insansınız.

6. İlişkinize denge ve istikrar getiriyorsunuz.

7. Partnerinizin mutluluğu sizin için bir sorumluluk.

8. İş, çocuklar, aile, eş, dost, akraba rutininden sıyrılıp ilişkinize düzenli zaman ayırıyorsunuz.

9. Ne kadar güç olursa olsun, sorunları konuşmaktan yanasınız.

10. İlişkinize pozitif bir enerji getiriyorsunuz.

Devamı 2. sayfada...

11. Siz ve partneriniz aynı şeylere öncelik tanıyor.

12. Ev işlerini, çocuk bakımını, finans işlerini paylaşıyorsunuz.

13. Negatif duygu ve düşünceleri ifade edebildiğiniz rahatlıkta pozitif duygu ve düşüncelerinizi de ifade edebiliyorsunuz.

14. Partneriniz için cazip görünebilmek için zaman ve enerji harcayıp onu memnun etmeyi arzu ediyorsunuz.

15. Partneriniz ihtiyaçlarınızı karşılayıp, isteklerinizi önemsiyor.

16. Partnerinize güveniyorsunuz.

17. İlişkiniz hakkındaki düşünceniz pozitif.

18. Ender olarak partnerinizin hayatında ikinci sırayı almak zorunda kaldığınızı düşünüyorsunuz.

19. İlişkinizde bütün önemli kararları veren sizsiniz.

20. Sabırlısınız.

21. Birlikte muhteşem bir seks hayatınız var.

22. Yeni durumlara kolayca adapte olabiliyorsunuz.

23. İlişkide planları yapan veya değiştiren genellikle sizsiniz.

24. Her ikinize de uyan bir şekilde birlikte geçirmek için zaman ayırıyorsunuz.

25. Partnerinize önem veriyorsunuz.

Değerlendirme 3. sayfada...

Sorulara verdiğiniz cevapların puanlarını toplayın ve 5’e bölün. Aynısını partnerinizin yanıtları için de yapın. Elde ettiğiniz rakamları karşılaştırın. Aynı skoru yakalamışsanız veya partnerinizinki sizinkinden daha yüksek ise, A sonuçlarını okuyun. Eğer partnerinizin toplam değerleri sizinkinden daha düşük ise, o zaman B sonuçlarını okuyun.

Partnerinize ne kadar önem veriyorsunuz? (4, 9, 15, 20 ve 25. soruların değerlerine bakın)

A- Vericilik kapasitenizi yetersiz bulabilirsiniz ama partneriniz ona yeterince önem verdiğinizi düşünüyor. Sürekli iltifat edilmesini ve bunun içtenliğinin teyit edilmesini bekliyor olabilirsiniz ama bu eşiniz için yorucu ve sıkıcı olabilir. İltifatları inanarak kabul edin, ayrıca kendi ihtiyaçlarınıza da zaman ayırın.

B- Maalesef partneriniz ona yeterince önem vermediğinizi düşünüyor. İlgi gösteriyorsanız bile karşı taraf için yeterli değil. Karar sizin, oturup konuşmanız ve neden böyle düşündüğünü anlamanız şart. Belki kendi hayatınızla fazla ilgilisiniz. Küçük ama onu düşündüğünüzü gösteren jestler bulun!

Birlikte yaşanması kolay bir insan mısınız? (5, 13, 14, 16 ve 22. sorular)

A- Partneriniz sizin birlikte yaşanması kolay biri olduğunuzu düşünüyor ve olumlu özelliklerinizin tamamıyla farkında.

B- Partneriniz birlikte yaşanması kolay bir insan olduğunuzu düşünmüyor. Belki kendinizin çoğunlukla haklı olduğunu düşünmek gibi bir zaafınız var, veya karşınızdakine duyduğunuz güven eksikliği nedeniyle direkt olarak hatalı olduğunu düşünüyorsunuz. Kendinizi olduğunuzdan farklı görüyor olma ihtimaliniz yüksek. Niyetiniz iyi olduğu için davranışlarınızın da bu iyi niyeti yansıttığı gibi yanlış bir inancınız olabilir.

İlişkiniz ne kadar dengeli? (3, 7, 12, 18, 24. sorular)

A- Partneriniz ilişkinizi sizin gördüğünüzden çok daha dengeli görüyor. Tarafların bireysel ve çift olarak gelişimini çok olumlu görüyor. Eğer değiştirilmesi gereken şeyler olduğunu düşünüyorsanız işiniz zor. Sormanız gereken soru şu: Bireysel hedefleriniz çift olarak ulaşmayı istediğiniz hedeflerden farklı mı?

B- Partneriniz ilişkinizi sizin gördüğünüz gibi dengeli görmüyor. Zaman ayırıp karşılıklı ihtiyaçların neler olduğunu anlamaya çalışmanın zamanı gelmiş olabilir. Belki partneriniz kendi bireysel gelişimi için bir şeyler yapma ihtiyacında. Sizin yardımınıza ihtiyacı olacağı kesin.

Devamı 4. sayfada...

İlişkinize ne katıyorsunuz? (1, 6, 10, 19 ve 23. sorular)

A- Partneriniz ilişkiye katkılarınızdan memnun. Bu sizin ilişkide aktif ve olumlu bir etkinizin olduğunu gösteriyor. Unutmamanız gereken ilişkilerin iki bireyden oluştuğu ve bu konuda başarı sorumluluğunun sadece size ait olmadığı. İstemeyi bilmeniz ve zaman zaman partnerinize yaslanmayı öğrenmeniz gerekiyor.

B- Partneriniz ilişkiye katkınızı azımsıyor. Hatırlamanız gereken ilişkiyi başlatan ve devam ettirenin iki kişi olduğu. Partnerinizin aktif ve becerikli bir insan olma ihtimali yüksek ve bu nedenle de pek çok sorumluluğu üstleniyor olması mümkün. Ama unutmayın, zaman içinde sıkılma, bıkma, gerginlik ve hayal kırıklığı mutlaka gelecektir.

Birlikte olmayı hakikaten istiyor musunuz? (2, 8, 11, 17 ve 21. sorular)

A- Partneriniz ilişkiden memnun ama siz aynı şekilde hissetmiyorsunuz. Duygusal bağ kopukluğu mu yaşıyorsunuz, yoksa cinsel hayatınız da bu yüzden eskisi gibi değil. Belki de ilişkiniz iyice rahatladı, sürprizler, geleceğe ait heyecan verici planlar yerini günlük rutine bıraktı. Konuşma zamanı gelmiş!

B- Sizin aksinize, partneriniz ilişkide yeterince tutku olmadığını düşünüyor. Bu görüş farklılığı nereden kaynaklanıyor dersiniz? Belki durumdan şikayetçi olmamanızın nedeni fazla talebinizin de olmaması. Belki de; ya tembellikten ya da korkudan sorunlarla yüzleşmek, problem çözmek gibi yorucu işlere girmek istemiyorsunuz. Partnerinizle orta bir yerde buluşup açık açık konuşmanız gerekiyor, birbirinize güvenin.

POSTA

 

 

 

 

4