İzmir'de CHP-MHP kavgası

MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, propaganda döneminde CHP'nin yan gelip yattığını ve 'Hayır' oylarını kendine mal ettiğini savundu

Salı, 14 Eylül 2010 - 14:27

İzmir'de CHP-MHP kavgası

MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu'nun açıklamaları ile yeni bir boyut kazandı. CHP'den yöneltilen “MHP tabanında kayma var. Alınan yüzde 63.5'luk ‘Hayır’ oyu bizim sayemizdedir” şeklindeki eleştirileri sert dille eleştiren Dervişoğlu, CHP'nin, referandum öncesi etkin bir propaganda kampanyası yapamadığını savundu.

"SERTAB ERENER DE KALABALIK TOPLADI"

Dervişoğlu, CHP İl Yönetimi'nin, elinde bulundurduğu Büyükşehir Belediyesi ve 28 ilçe belediye başkanlığını etkili şekilde kullanamadığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“MHP'nin, tabanında kayıplar verdiği ve İzmir'deki sonuca katkısı olmadığı şeklindeki eleştirilere katılmıyorum. Referandum öncesinde, CHP'nin bu tavrı takınacağını ön görerek, ‘zafer hırsızlığı’ yaptıklarını söylemiştim.

Şimdi de ölü soyuculuğu yapıyorlar. CHP il yönetimi, Büyükşehir Belediyesi ve 28 ilçe belediye başkanlığını ellerinde bulundurduğunu unutuyor. Propaganda döneminde, tüm siyasi partiler sahada çalışma yürütürken, CHP il yöneticilerinin akılda kalan tekbire çalışmasına rastladınız mı?

Belediye başkanlığının kazanıldığı hangi ilçede bütün arabalar ‘Hayır’ bayrakları ile donatıldı? Hangi ilçenin sokaklarında ‘Hayır’ bayrakları asıldı? İki aylık dönemde sadece Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir'e gelişinde bir miting yaptılar. Alana büyük bir kalabalık topladılar ancak aynı kalabalığı 9 Eylül'de konser veren Sertab Erener de topladı.”

"ERKEN SEÇİM ŞART"

CHP il yönetimine yönelik eleştirilerini sürdüren Dervişoğlu “CHP bu referandumda yan gelip yattı. MHP'nin mücadelesini ve emeğini görmezden gelerek zafer hırsızlığına soyundu ve bundan da kendisine siyasi rant devşirmeye kalktı.

Bunun kabul edilebilir yanı yoktur ve yapılanlar siyasi nezaket ölçüleri ile bağlaşmaz. Madem ki MHP tabanını ve kalelerini kaybetti, Genel Başkanımızın erken seçim çağrılarına kulak verin.

Tabanını kaybettiği varsayılan bir parti erken seçim ister mi? Türkiye'de artık yapılması gereken tek şey, erken seçim sandığını halkın önüne koymaktır” diye konuştu.

"BDP, AK PARTİ'YE ÇALIŞTI"

AK Parti'nin, referandumun ardından İzmir'deki oylarının arttığı yönündeki iddiaları da değerlendiren Dervişoğlu, “BDP İzmir'de boykot uygulaması yapmadı. Güneydoğulu vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı bölgelerde yoğun bir biçimde hükümete destek verecek şekilde oy kullanıldı.

Bu da AK Parti'nin başarısı gibi yansıtılıyor. Referandumun ardından özerklik söylemleri hız kazandı. Bu da kimlerin PKK yandaşları ile siyasi birlik yaptığının kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

"SEN DE BENİM HATALARIMDAN BİRİSİN"

Referandumda ‘Evet’ oyu vereceğini açıklayan ünlü sanatçı Sezen Aksu ile ilgili soruları da yanıtlayan Dervişoğlu “Sen de benim hatalarımdan birisin” demekle yetindi.

Can ÖZLÜ/İZMİR (DHA)